20.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Nitra: Nitrianska galéria priblíži tvorbu rodinne prepojených umelcov

Nitrianska galéria pripravuje novú výstavu s názvom Rodinné záležitosti. Vo výstavnom priestore Salón bude umiestnená takmer rok, od 23. júna 2023 do 9. júna 2024. Ako uviedla galéria, výstava Rodinné záležitosti mapuje tvorbu autorov a autoriek, ktorí sú rôznym spôsobom rodinne poprepájaní. Reflektuje ich vzťahy a rodinné súvislosti v kontexte umeleckej tvorby.

„Ide o sociologicko-psychologickú sondu do medziľudských vzťahov v špecifických umeleckých viacgeneračných rodinách vo vzťahoch rodič a dospelé dieťa i v manželských pároch,“ povedala kurátorka výstavy Barbora Kurek Geržová.

Nová expozícia v Salóne Nitrianskej galérie ponúkne tvorbu 14 autorov a autoriek z rôznych časových období. Výber diel je orientovaný na umelkyne a umelcov tvoriacich predovšetkým v 20. a 21. storočí. „Najstaršou dvojicou s presahom do 19. storočia je otec – Raimund von Wichera (1862 – 1925) a jeho syn Maximilián Schurmann (1890 – 1960). Na výstave sú prezentovaní autori a autorky, ktorí sú svojou tvorbou zastúpení v zbierkovom fonde Nitrianskej galérie. V tomto zmysle ide o sondu nielen do problematiky, ale aj do zbierok galérie s ambíciou konfrontovať širšie generačné spektrum odlišných umeleckých poetík a stratégií,“ doplnila kurátorka výstavy.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x