0.7 C
Nitra
utorok, 7 decembra, 2021

Nitra má druhú unikátnu bankovku. Aká je?

Mesto pod Zoborom má už druhú bankovku s nulovou hodnotou. Táto je s motívom Nitry a kráľa Svätopluka. V našom kraji ich majú už aj v Nových Zámkoch či Komárne.

https://www.facebook.com/nitramesto/posts/5683734978334122

Prvú eurobankovku s nulovou hodnotou začala predávať Nitra v rámci osláv Svetového dňa cestovného ruchu 27. septembra 2018. Motívom bol Nitriansky hrad a tiež povestný historický silák Corgoň. Nová nitrianska memoeuro bankovka je s motívom mesta Nitra a kráľa Svätopluka. O tomto jedinečnom kroku informuje nitrianska radnica v statuse na sociálnej sieti.

Bankovky v nominálnej hodnote 0 eura sú iba pre zberateľov. „V predaji sú v Turistickom informačnom centre. K motívu Memoeuro Nitra je vydaný aj zberateľský folder. Autor motívu Svätopluk je akademický maliar Rudolf Cigánik,“ píše sa v statuse.

„Memoeuro bankovka je unikátny zberateľský a turistický suvenír, ktorý bol vytlačený v Holandsku. Materiál použitý na výrobu bankovky je používaný pri výrobe skutočných bankoviek. Nie je však zákonným platidlom, slúži ako suvenír,“ informuje v závere statusu nitrianska radnica.

Nitra má druhú unikátnu bankovku. Aká je?
Na jednej strane bankovky je mesto Nitra. Zdroj: FB / Mesto Nitra

Euro suvenírovú bankovku má už aj Bratislava, Banská Bystrica, Prešov, Trenčín, Poprad, Lučenec, Bojnice, Kremnica, Banská Štiavnica, Levoča a dokonca aj Terchová.

Nitra má druhú unikátnu bankovku. Aká je?
Druhú stranu bankovky zdobí kráľ Svätopluk. Zdroj: FB / Mesto Nitra

Jozef Uhlárik

Prečítajte si tiež

Najnovšie články