19.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

Nitra: Cyklus prednášok v múzeu ukončí rozprávanie o dávnych popraviskách

Cyklus prednášok o archeológii v Ponitrianskom múzeu v Nitre uzavrie prednáška venovaná výskumu niekdajších popravísk. Archeológ Daniel Bešina bude o tejto téme rozprávať dnes 11. mája.

Podľa odborníkov je archeologický výskum popravísk na Slovensku len vo svojich začiatkoch. „Výsledky z výskumov umožňujú hlbšie porozumenie chápaniu smrti, kriminality, duchovného sveta alebo aj iných, na prvý pohľad nesúvisiacich oblastí života človeka v minulosti. Popraviská zdieľajú rovnaký osud spoločne s inými, menej populárnymi archeologickými lokalitami, ktoré sú postupne likvidované ľudskými činnosťami. Preto je na mieste otázka, či si aj popraviská nezaslúžili byť súčasťou kultúrneho dedičstva Slovenska,“ uviedli organizátori.

Ako pripomenuli, popraviská a na nich stojace šibenice vzbudzovali v mysliach ľudí často negatívne a desivé pocity. „Týmto miestam zasväteným smrti sa zďaleka vyhýbali zo strachu pred kontaktom s nečistými silami. V súčasnosti je miera uvažovania a vnímania spoločnosti na celkom inej úrovni a to umožňuje kvalitný vedecký výskum týchto miest. Archeologicky ide o veľmi zaujímavé a perspektívne lokality,“ doplnilo Ponitrianske múzeum.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x