19.2 C
Nitra
utorok, 9 augusta, 2022

Nitra: Bude v roku 2022 hospodáriť so sumou vyše 85 miliónov eur

Mesto Nitra bude v roku 2022 hospodáriť s vyrovnaným  rozpočtom, kde celkové príjmy i výdavky prevýšia sumu 85 miliónov eur. Uvádza sa to v návrhu rozpočtu, ktorý vo štvrtok schválilo mestské zastupiteľstvo.

Budúcoročný rozpočet schválili iba tesnou väčšinou. Hlavná kontrolórka mesta Darina Keselyová i viacerí poslanci mu vyčítali nedostatočné zapracovanie všetkých rizík, ktoré môžu v roku 2022 znižovať príjmy a zvyšovať výdavky mesta. „K tým rizikám patrí pandémia, ktorá môže spôsobiť zníženie daňových i nedaňových príjmov. Rizikom je aj naplánovaný predaj nehnuteľného majetku, máme nedostatočné krytie výdavkov na vývoz komunálneho odpadu, v mestskej hromadnej doprave nemáme zahrnuté vyúčtovanie za rok 2021. Ďalšie riziko je tiež nedostatočná rezerva na krytie nárastu cien energií,“ skonštatovala kontrolórka.

S jej argumentmi súhlasili viacerí mestskí poslanci, podľa ktorých budúcoročný rozpočet mesta nepočíta s viacerými možnými rizikami. „Prognóza príjmov z podielových daní sa znížila o 348.000 eur, predaj mestského majetku za 2,6 milióna eur je nereálny, nie je myslené na 100-percentné dofinancovanie neštátnych škôl, 200.000 až 300.000 eur bude stáť vyrovnanie za MHD a pri náraste cien energií je diera okolo 500.000 eur. Keď si zrátame tieto položky, tak nám vyjde deficit aspoň dva milióny eur. Ak schválime rozpočet v tejto podobe, tak klameme sami seba. Vyrovnaný je iba na papieri, ale v nadväznosti na rôzne riziká je v niekoľkomiliónovom deficite,“ skonštatoval mestský poslanec Miloš Dovičovič.

Primátor Marek Hattas pripomenul, že rozpočet na rok 2022 sa tvoril konzervatívne a v porovnaní s rokom 2021 je nižší o vyše tri milióny eur. Jeho súčasťou je aj suma 1,5 milióna eur, ktorá je určená práve na vykrývanie rôznych rizík v roku 2022. „Dnes naozaj nikto nevie, ako sa bude vyvíjať situácia, rozpočet je živý organizmus. Má v sebe položky aj na dotácie, aj na financovanie subjektov, ktoré v našom meste pôsobia verejnoprospešne. Na januárovom zasadnutí zastupiteľstva budeme zapájať investičné akcie, kedy na príjmovej stránke zapojíme úver. Zároveň približne v apríli budeme poznať výsledok hospodárenia mesta za rok 2021 a budeme prerozdeľovať financie zo záverečného účtu, kde môžu byť približne štyri milióny eur,“ uviedol Hattas.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články