19.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Nitra bude opäť „matkou“ Slovenska. Na začiatku júla si v meste pod Zoborom pripomenieme významné 1160. výročie

Nitrania a ľudia v jej okolí určite vedia, že Nitra je nazývaná aj matkou slovenských miest. Jej história totiž siaha až do roku 828, keď sa o nej objavili prvé písomné zmienky. Nitra je však spätá i s príchodom vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda na naše územie.

Nitrania sú na svoju minulosť právom hrdí, a aj preto si každoročne pripomínajú nielen príchod sv. Cyrila a Metoda, ktorý v tomto roku oslavujeme už 1160. výročie, ale aj viaceré iné významné podujatia. Navyše, 3. júla bude patriť Dňu otvorených dverí v nitrianskom archeoparku, o ktorom informuje v statuse Nitra, milá Nitra.

Nitra bude opäť „matkou“ Slovenska. Na začiatku júla si v meste pod Zoborom pripomenieme významné 1160. výročie
Podujatie Nitra, milá Nitra privíta pravidelne veľké množstvo malých aj veľkých návštevníkov. Zdroj: FB / Nitra, milá Nitra

Parádne oslavy pod Zoborom odštartuje Deň otvorených dverí SAV

Deň otvorených dverí v archeoparku Nitra bude na Martinskom vrchu v pondelok 3. júla od 10.00 do 16.00 hod.  „V rámci Dňa otvorených dverí sprístupní Archeologický ústav SAV v areáli bývalých kasární pod Zoborom na Martinskom vrchu rekonštrukcie včasnostredovekých objektov (domy, pece). V archeoparku sa bude vyrábať a vypaľovať keramika v kópii hrnčiarskej pece z obdobia Veľkej Moravy. Predvedú vám ukážky každodenného života v minulosti,“ informuje Nitra, milá Nitra.

Nitra: KOCR chce zapracovať na dobudovaní Cyrilometodskej cesty na území NSK

Súčasťou bude aj sprístupnenie depozitára archeologických nálezov s ukážkami výnimočných nálezov (zbrane, pracovné nástroje, keramika), virtuálnych rekonštrukcii a modelov. Počas tohto dňa bude jazdiť aj turistický vláčik po trase Svätoplukovo nám. – Martinský vrch – Zoborský kláštor. Po ceste späť bude vláčik stáť na zastávke MHD pri Promenáde. Základné cestovné pre cestujúcich od 7 rokov a starší je 3,00 eura/os, zľavnené cestovné pre deti do 6 rokov, ŤZP a ŤZP-S je 2,00 eurá/os.

YouTube video

Tradičné podujatie Nitra, milá Nitra ponúkne od pondelka 3. júla do stredy 5. júla koncerty, výstavy, historický festival, jarmok a množstvo ďalších zábavných i duchovných podujatí (program TU). Tohtoročné slávnosti sa budú niesť v duchu osláv 1160. výročia príchodu Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu. „Nitra tak ožije obľúbenými Pribinovými a Cyrilo-metodskými slávnosťami i putovaním po Cyrilo-metodskej ceste Rady Európy pod záštitou prezidentsky Slovenskej republiky,“ uviedol nitriansky Mestský úrad.

Nitra: Jarmoky a dožinky budú aj toto leto súčasťou mestských podujatí

Prirodzene, súčasťou podujatia bude tradičný jarmok spojený s ďalšími podujatiami. V rámci kultúrneho programu vystúpi Slovenský komorný orchester i Slovenský filharmonický zbor, ale na pódiu v centre Nitry vystúpi aj Jana Kirschner, Dis is Markéta a ďalší slovenskí umelci.

YouTube video


Slávnosti Nitra, milá Nitra ponúknu aj Cyrilometodiádu, historický festival Pribinova Nitrawa i Život na korze. Súčasťou osláv bude aj festival Akademická Nitra, na ktorej vystúpi 12 folklórnych súborov z celého Slovenska. Pre návštevníkov je pripravený Trh Kreatívneho centra i podujatie Sládkova Nitra a oslavy už tradične vyvrcholia cyrilo-metodskou národnou púťou

Nitra bude opäť „matkou“ Slovenska. Na začiatku júla si v meste pod Zoborom pripomenieme významné 1160. výročie
Zdroj: FB / Nitra, milá Nitra

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x