23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Nitra: 11 folklórnych súborov zabojuje na Akademickej Nitre o slovenské gajdy

Celkovo 11 neprofesionálnych vysokoškolských súborov z piatich krajín sa uchádza o titul domáceho a zahraničného laureáta Medzinárodného akademického folklórneho festivalu Akademická Nitra 2023, ktorý sa v stredu začal v Nitre.

Obaja víťazi si odnesú festivalovú cenu slovenské gajdy z dielne výrobcu ľudových hudobných nástrojov Drahoša Daloša, informovala Renáta Chosraviová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, ktorá je spolu s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR hlavným organizátorom festivalu.

Päťčlenná odborná medzinárodná porota hodnotí počas dvoch súťažných večerov 5. a 6. júla v Divadle Andreja Bagara v Nitre súťažné choreografie siedmich domácich a štyroch zahraničných súborov z Česka, Poľska, Bulharska a zo Srbska.

Milovníkom folklóru sa predstavia Borievka (Technická univerzita v Košiciach), Ekonóm (Ekonomická univerzita v Bratislave), Hornád (Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach), Mladosť (Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici), Poľana (Technická univerzita vo Zvolene), Stavbár (Žilinská univerzita v Žiline) a Zobor (Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre).

Zahraničné súbory zastupujú Lučina Brno (Univerzita obrany), Skalni (Poľnohospodárska univerzita v Krakove), Sonja Marinkovič (Univerzita v Novom Sade) a Trakiiska Mladost (Poľnohospodárska univerzita v Plovdive).

Festival vyvrcholí 7. júla reprezentačným galaprogramom, ktorý obohatí aj nesúťažné vystúpenie indonézskeho súboru ShmaraGita Art Community pri Veľvyslanectve Indonézskej republiky v Bratislave. Divákom predstaví tradičný tanečný príbeh o zbere ryže. Na Svätoplukovom námestí vystúpi slovenský tanečný súbor Domovina, ktorý pôsobí vo Windsore v Kanade.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x