15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Nevidiaci upozorňujú na bariéry, s ktorými sa naďalej stretávajú

Hoci v mnohých oblastiach prišlo k zlepšeniu, ľudia so zrakovým postihnutím ešte stále narážajú na bariéry. Pri príležitosti sobotňajšieho Medzinárodného dňa nevidiacich na to upozorňuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS).

Predseda organizácie Branislav Mamojka zvýrazňuje nedoriešený deficit účinnejších a prísnejších opatrení v oblasti bezbariérovosti. „Naďalej pretrváva nedostatočný záujem kompetentných o zavedenie kontroly a penalizácie za nedodržiavanie pravidiel bezbariérovosti, ale aj o zavedenie autorizovaných znalcov pre bezbariérovú výstavbu,“ upozornil. S miernym optimizmom konštatuje, že predložená zmena stavebnej legislatívy obsahuje priaznivejšie ustanovenia v prípade zabezpečenia bezbariérovosti výstavby, upozorňuje však na to, že návrhy zmien sú ešte len predmetom diskusií. „To v nás vyvoláva obavu, aby neboli znovu stiahnuté tak ako predchádzajúci pokus o novelizáciu v roku 2015,“ uviedol.

Problémy sú stále aj v oblasti prístupnosti informácií pre nevidiacich a slabozrakých, rezervy sú v prípade webov, ale aj v rámci elektronických dokumentov. S bariérami sa nevidiaci stretávajú aj pri komunikácii s bankami, či už v prípade výpisov alebo internetbankingu. Oceňujú ale zároveň, že banky reflektujú pripomienky a snažia sa svoje webové produkty plne sprístupniť pre ľudí so zdravotným postihnutím.
      ÚNSS v súčasnosti združuje 3200 členov v 56 základných organizáciách. Profesionálne sociálne služby poskytuje osem krajských stredísk a 56 poradenských miest. Ročne ich pomoc využije vyše 5000 klientov.

Svetová únia nevidiacich (WBU) v súčasnosti eviduje 253 miliónov ľudí so zrakovým postihnutím. Predpokladá sa, že na Slovensku má asi 1,5 až 2 percentá populácie vážny problém so zrakom.
      Medzinárodný deň nevidiacich si verejnosť  13. novembra pripomína od roku 1946. Organizácie zamerané na pomoc nevidiacim a slabozrakým si v tento deň pripomínajú priekopníka systematického vzdelávania nevidiacich Valentina Haüya.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články