9.8 C
Nitra
streda, 21 februára, 2024

NEUVERITEĽNÉ: Prezident influencer s laserovými očami oznámil oficiálne platidlo – bitcoin

Štyridsaťročný prezident juhoamerického Salvádoru a zároveň influencer Nayib Bukele na svojich účtoch na sociálnych sieťach oznámil, že od teraz sa v krajine bude platiť Bitcoin. A keďže v tejto krajine vládne influencer, túto informáciu zverejnil spolu s fotkou, na ktorej má laserové oči.

NEUVERITEĽNÉ: Prezident influencer s laserovými očami oznámil oficiálne platidlo - bitcoin
Nayib Bukele / twitter

Najznámejší kryptomena Bitcoin je už dva týždne spolu s americkým dolárom oficiálnou menou Salvadoru, jedného zo siedmich štátov sveta, ktoré svoju vlastnú menu nemajú, priniesol informáciu denik.cz.

A tak obyvatelia tejto iba šesť miliónovej krajiny zmietanej občianskou vojnou, zemetraseniami, drogovými kartelmi môžu platiť dane a nakupovať v tejto kryptomene. Otázne však je, či si to môžu dovoliť aj po technickej stránke.

Viac ako 70 percent Salvadorčanov nemá totiž ani bankový účet. Iba polovica populácie má prístup k internetu, nehovoriac o digitálnych kompetenciách, bez ktorých túto nestabilnú kryptomenu používať nemôžete.

NEUVERITEĽNÉ: Prezident influencer s laserovými očami oznámil oficiálne platidlo - bitcoin
twitter

Salvadorčania sa informáciu, že sa Bitcoin stane ich oficiálnym platidlom, dozvedeli v júni z prezidentovho Twitteru, kam si zavesil aj svoju fotografiu s laserovými očami čo je meme, ktorým užívatelia signalizujú, že sú podporovatelia a investori Bitcoin.

O tri dni neskôr tento prezidentov nápad, bez akejkoľvek verejnej alebo odbornej debaty, bez ekonomickej analýzy, aké dôsledky by to mohlo mať, odhlasoval úplne poslušný parlament. Vláda zároveň oznámila štart digitálnej peňaženky Chivo, slangovo cool, ako hustý alebo božie, ale aj chladný, v ktorej každý občan krajiny má 30 dolárov, ale už v Bitcoinoch.

NEUVERITEĽNÉ: Prezident influencer s laserovými očami oznámil oficiálne platidlo - bitcoin
foto: twitter

Bukeleho menová reforma samozrejme nadchla všetky kryptomenových nadšencov na celom svete. „Salvádorský krok je nesmierne dôležitý,“ citoval americký denník The Financial Times Juana Pabla THIERIOT, šéfa platformy pre platby a digitálne menu Uphold. Podľa jeho názoru Salvador potrebuje alternatívu, aby sa vyhol negatívnym účinkom, predovšetkým nekontrolovanej inflácii, stimulačného balíčka prezidenta Joe Bidena. Zástancovia zmeny tiež tvrdia, že nová mena urýchli digitalizáciu krajiny a priláka zahraničné investície. Kritici však poznamenávajú, že sa dajú čakať skôr len investície od kryptomenových barónov, ktorí si zo Salvadoru urobia daňový raj a práčku špinavých peňazí.

NEUVERITEĽNÉ: Prezident influencer s laserovými očami oznámil oficiálne platidlo - bitcoin
foto:twitter

V hlavnom meste už prebehla prvá demoštrácia proti Bukeleho bitcoinovej politike. Na Twitteri však prezident reagoval len oznanom, že ľudia bojujú proti neexistujúcej diktatúre. Nezabudol sa označiť na najviac cool diktátora na svete, v narážke na transparenty, na ktorých ho ľudia obviňujú z autoritatívnosti.

Podľa Foreign Policy Bukele, ktorý, rovnako ako mnoho podnikateľov zo Silicon Valley, rýchlo opustil štúdia a začal podnikať, aby neskôr vstúpil do politiky, predstavuje nový model populistov. „Mileniál a influencer, ktorý ovláda sociálne médiá a je pripravený kedykoľvek použiť technologické novinky ako dymovú clonu pre svoje cool autoritárstvo,“ napísal časopis.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články