26.1 C
Nitra
štvrtok, 20 júna, 2024

Neuveríte: Dielo sa mu nepáčilo a tak obraz Malevičovej žiačky jednoducho „vylepšil“

Bývalý ochrankár centra venovaného životu a práci ruského prezidenta Borisa Jeľcina v Jekaterinburgu je stíhaný za poškodenie obrazu žiačky avantgardného maliara Kazimira Maleviča.

Tri postavy

Obraz Anny Leporskej, nazvaný Tri postavy, má hodnotu 75 miliónov rubľov (868.171 eur) a ochrankár dvom z trojice vyobrazených postáv dokreslil guľôčkovým perom oči. V rozhovore pre rozhlasovú stanicu Europa 1 (E1) bývalý ochrankár vysvetlil, že konal na podnet tínedžerov, ktorí ho na to počas svojej návštevy v centre nahovorili. Presviedčali ho pritom, že obraz namaľovali oni sami. Dodal, že ani jemu sa vystavené obrazy nepáčili a že exponáty považoval za výstavu detských kresieb.
      

Vasiliev pre E1 uviedol, že bojoval vo vojnových konfliktoch v Afganistane a Čečensku, pričom v dôsledku bojov na Kaukaze sa stal zdravotne znevýhodnenou osobou – zranenia  ovplyvnili aj jeho duševné a emocionálne zdravie.
V posledných rokoch pracoval ako ochrankár v banke, no po zatvorení pobočky mu našli prácu v Jeľcinovom centre. Pracovať tam začal práve v deň, keď došlo k poškodeniu obrazu.
Po tom, ako návštevníci výstaviska ešte začiatkom decembra upozornili na poškodenie obrazu, bolo dielo, namaľované v prvej polovici 20. storočia, vrátené do Tretiakovskej galérie v Moskve. Tamojšia komisia reštaurátorov odhadla vzniknutú škodu na 250.000 rubľov (2893 eur).
Ministerstvo vnútra pôvodne odmietlo konať vo veci poškodenia obrazu, ale 3. februára polícia začala trestné stíhanie pre vandalizmus. Následne výkonný riaditeľ Jeľcinovho centra Alexandr Drozdov informoval, že obraz poškodila ochranka centra, o čom svedčí aj záznam z bezpečnostných kamier. Skupinu tínedžerov, o ktorých bývalý ochrankár hovorí, však kamery nezachytili. 

Zdroj: TASR/The Moscow Times

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články