-8.9 C
Nitra
pondelok, 30 januára, 2023

Súťaž Kultúrna pamiatka roka – Fénix eviduje rekordný počet prihlášok

O titul Kultúrna pamiatka roka – Fénix sa tento rok uchádza rekordné množstvo 32 obnovených historických skvostov. Medzi prihlásenými sú kaštiele, zámky, sakrálne stavby a technické národné kultúrne pamiatky, ktorých obnovu či reštaurovanie ukončili v rokoch 2020 a 2021. TASR o tom informovalo Ministerstvo kultúry SR, ktoré je vyhlasovateľom súťaže.

Každá z prihlásených pamiatok skrýva vlastný príbeh popretkávaný dejinami, v mnohých prípadoch poznačený devastačnými zásahmi prírodných živlov, strojov či necitlivým prístupom pôvodných vlastníkov, uvádza MK. „Vďaka starostlivosti súčasných majiteľov tieto pamiatky povstali z popola ako bájny vták Fénix, ktorý je symbolom súťaže,“ dodáva vyhlasovateľ súťaže.

Podľa rezortu kultúry v najbližších dňoch odborná porota posúdi predložené projekty. Následne nominuje 12 pamiatok, ktoré sa budú uchádzať o titul Kultúrna pamiatka roka – Fénix. Laureáti 15. ročníka získajú osvedčenie o udelení ceny od ministerky kultúry, plastiku bájneho vtáka Fénixa z dielne akademického sochára Stanislava Mikuša a tiež finančnú odmenu vo výške 10.000 eur. Zároveň zabojujú v online hlasovaní verejnosti o cenu Kultúrna pamiatka roka – Cena Nadácie SPP.

Výber 12 nominantov aktuálneho ročníka zverejnia vo februári. Verejné hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku bude spustené v marci na www.kpr-fenix.sk. Slávnostné vyhlásenie víťazov je naplánované na máj.

Zdroj. TASR

Foto: obnova.sk NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články