12.1 C
Nitra
pondelok, 23 mája, 2022

Neprajníci ho volajú posmešne „údržbár“

Pripravila Hena Ďurovová

S Palinom Obertášom sa poznám už dlhé roky, naše cesty sa nadobro spojili v čase, keď sa spolu s manželkou podujali zorganizovať v Nitre prvý remeselný jarmok. O tom, že je to šikovný a nezištný chlapík som sa presvedčila aj ako novinárka, keď som ho stretla v úlohe domovníka, ktorý vášnivo a cieľavedome obhajoval práva vlastníkov bytov. Aktívne vystupoval v prospech obyvateľov sídliska Klokočina, kde žije a pozorne som ho pozorovala aj pri jeho vstupe do komunálnej politiky. Sama za seba poviem, že ho vnímam ako praktického a zručného človeka, ktorý naozaj chce ľuďom pomôcť a robí to vždy, keď sa na neho s problémom obrátia. I keď je to klasický stredoškolák a niektorí ho pre jeho profesiu domovníka posmešne volajú za chrbtom „údržbár“, berie to s nadhľadom. Nemá sa sebou žiadnu politickú skupinu (zatiaľ) a na rozdiel od iných sa nemusí hanbiť za to, kto je a čo robí.

Palo Obertáš (vek)- 46

  • Poslanec MsZ v Nitre (nezávislý)
  • Zastupuje obyvateľov mestskej časti Klokočina
  • Začínal ako občiansky aktivista
  • Organizátor rôznych kultúrno-spoločenských podujatí v rámci mesta
  • Pochádza z Chrenovej
  • Pracuje v súkromnej správcovskej spoločnosti a pôsobil ako profesionálny domovník
  • Svoju kariéru odštartoval v legendárnom nitrianskom pivovare Karšay
  • Rád chodieva do parku, občas na hrad, či prechádzky v okolí Nitry a ak sú normálne okolnosti, stretnúť ho môžete aj pri remeselnom pivku.

Je pravda, že po posledných komunálnych voľbách ste našli (poslanci) po bývalom vedení (počas primátorovania Jozefa Dvonča) totálne vybrakovanú špajzu a nebolo ako začať? Bola Nitra v zadĺženom stave?

Za bývalého primátora boli už nejaké projekty rozrobené, ale nie všetky boli dotiahnuté do takého konca, aby nové vedenie mesta mohlo tieto veci už len skolaudovať. Nemyslím si však, že po bývalom primátorovi Dvončovi zostala špajza vyčistená. Stačí porovnanie, že ako výbor mestskej časti Klokočina sme po skončení minulého volebného obdobia dobiehali investičné akcie, na prvé dva roky sme mali vyčlenených 360 tisíc eur.  Za  súčasného vedenia s prihliadnutím na to, že sa počas 2 rokov zobrali úvery v hodnote 18 miliónov EUR, máme pre tento rok k dispozícii iba 100 tisíc na dva roky na investičné akcie. Hovorím o Klokočine. Nitra má, totiž podľa vedenia mesta, iné priority a vízie – napríklad rozšírenie pešej zóny a sídliská sa do nich nejako nezmestili a Klokočina obzvlášť. U nás sa to tými víziami len tak hemží. Jednou z nich je aj rekonštrukcia Hollého ulice, čo chápem, je to nutné. No spomínam to preto, aby ste vedeli, že táto „vízia“ sa odhaduje na 800 tisíc eur, pričom na moju otázku, kde sme k tej sume prišli, som sa dozvedel šokujúcu odpoveď, že je to odhad. My do rozpočtu schvaľujeme veci, ktoré sú odhadom? Tipovanie do hospodárenia mesta nepatrí, a určite nie ani do rozpočtu.

Neprajníci ho volajú posmešne "údržbár"
Palo Obertáš, foto FB

Tipovanie je hazardom, ktorého sme sa len nedávno v meste zbavili. Čo si o tom myslíš?

Ak chceme niečo zrušiť, musíme to urobiť zákonne. Už po prijatí prvej VZN sa ukázalo, že sme to veľmi nezvládli. Za tri dni skontrolovať petíciu, pripraviť VZN – nariadenie – no smrdelo to. Pýtali sme už vtedy primátora, či sa nemusíme obávať v budúcnosti nejakých súdnych sporov, či je to všetko v poriadku. Odpoveďou bolo, že sa obávať ničoho nemusíme a mesto je na všetko pripravené, až prišiel protest prokurátora. Áno, chápeme rodiny dotknuté hazardom, bolo nutné s tým niečo urobiť, ale naozaj sme sa hazardu zbavili? Teraz sa ľudia presunú za hranice mesta, či do online hazardu. Zrušenie herní bude mať podľa mojich informácií ešte právnu dohru. Premenené na čísla, ročne sme mali za poplatky z hazardu cca 500 tisíc eur. Čo s tým? Poviem to takto, zastupiteľstvo už schválilo navýšenie parkovného, daní, smetného. Samozrejme, všetko sa korektne odôvodnilo, ale výpadok bolo treba niekde dohnať. Rozpočet krajského mesta je však približne 90 miliónov, ale možno je načase začať aj šetriť.

Keď už spomíname peniaze, po Nitre sa hovorí, že na úrade vnikli nové pracovné pozície, a nie každý sa stotožňuje s tým, že noví zamestnanci dostali vyššie platy. Ja však verím, že si polepšili aj ostatní na mestskom úrade, pretože poznám ľudí, ktorí tam odvádzali roky kvalitnú prácu za, podľa mňa, málo peňazí.

Starí zamestnanci sa mi, bohužiaľ, sťažujú, že si robia svoju robotu naďalej poriadne a nový človek, ktorý nastúpi transparentne, netransparentne, dostane pri nástupe viac. Nepreškolený, bez skúseností, bez praxe. A zamestnanec, ktorý má asi polovičný plat toho nového, je ešte povinný ho aj zaučiť a všetko mu vysvetliť.

Toto poslanci vedia a dokážu nejako aj takéto veci ovplyvniť?

Ako? Ako môže poslanec zasiahnuť do organizačnej štruktúry mesta? Ja môžem podať podnet kontrolórke mesta, poukazovať na takéto veci a pýtať sa. Sám za seba poviem, že robím maximum. Komunikujem aj s odbormi. Situácia na úrade je napätá. V odboroch sú najmä starší (praxou) zamestnanci, a tí tieto rozdiely vnímajú diskriminačne, myslím politiku odmeňovania. Noví zamestnanci v odboroch nie sú.

Nevedela som, že na úrade sú aj odbory…

Pracuje tam vyše tristo zamestnancov. Je to ich právo.

Spomínali sme zvyšovanie daní, poplatkov. Je však niečo, čo by obyvateľa mesta aj mohlo potešiť?

Len nech sme zdraví…(smiech) Nové zastupiteľstvo začalo konečne riešiť údržbu verejnej zelene, ktorá bola často kritizovaná. Musím tiež pochváliť fakt, že nový primátor za mesto konečne s občanmi komunikuje, máme hovorcu. Uvažujem aj nad transparentnými súťažami, žiaľ, už po prvom roku hlavná kontrolórka, na základe môjho podnetu, musela skonštatovať, že mesto porušilo zákon o verejnom obstarávaní napr. pri súťaži na nové chodníky na Chrenovej. Nové vedenie nebolo schopné ani upraviť smernicu v rámci toho, aby sa už nestávalo, že sa na zastupiteľstve dozvieme, že sme zasa niečo porušili. Počas minulého vedenia sa takéto veci nestávali. 

Spomenieme teda nakoniec niečo pozitívne?

Ale áno, meste sa zapája do rôznych výziev, pripravuje sa na ne, to je budúcnosť. Je, samozrejme, otázne, čo sa napokon dokáže zrealizovať. Po voľbách nové vedenie hovorilo, že po bývalom primátorovi sme vyhodili kostlivcov zo skrine v hodnote niekoľko miliónov eur, teda zbytočné projekty, tak dúfam, že sa to nezopakuje. Pre mňa je dôležité, aby mesto fungovalo komplexne. Vieš, som aj členom komisie kultúry, ale vždy musím myslieť na to, čo je pre občana dôležitejšie. Keby som sa teda mal rozhodnúť dať peniaze napríklad na verejné osvetlenie a čistotu mesta alebo na rozvoj kreativity a kultúry, rozhodol by som sa pre to osvetlenie a čistotu mesta. Z pohľadu obyvateľov je to dôležitejšie. Sú veci, ktoré jednoducho majú logickú prioritu.

Konečne už máme aj daň z rozvoja, hoci to nie každý vníma pozitívne. Ale pokiaľ tie peniaze budú pretavené do rozvoja infraštruktúry danej miestnej časti, obyvatelia to časom ocenia a začnú aj túto daň vnímať pozitívne.

Čo si teda myslíš o súčasnom vedením mesta? Podľa mňa väčšina v Nitre zmene fandila, mali očakávania, ktorá sa mala odraziť v profesionalite a v tom, že sa mesto posunie – nielen vo výstavbe. Podarilo sa to?

Áno, s tým očakávaním som do volieb išiel aj ja. Ako nezávislý poslanec. Myslel som si, že budeme mať teda nové vedenie, mladé vedenie, proste zmenu, ktorú ľudia volili. Po pol roku prišlo doslova „vytriezvenie“. Nebolo všetko zlato, čo sa blyšťalo. Ak je človek neskúsený, treba si to hneď na začiatku priznať, je to normálne. Veď na primátora môže kandidovať ktokoľvek, kto spĺňa zákonné kritériá . Mňa rodičia učili starších počúvať, pretože majú skúsenosti. Toto je však obrovskou chybou súčasného vedenia mesta, nepočúvajú názory skúsenejších, starších zamestnancov.

Normálne mám pocit, ako keby si za dva roky nič neurobil. Aký to je pocit, snažiť sa a pritom narážať na neochotu pomôcť?

No je to veľmi zlý pocit. A nebyť toho, že občas doslova niečo pre tú Klokočinu „uchmatneme“, tak neviem, či by sa tam niečo dialo. Vždy a všetko je len o peniazoch a, žiaľ, o politike a straníckom tričku. Po voľbách sa ma primátor pýtal, či podpíšem koaličnú dohodu. Povedal som mu len toľko, že spolky nemusím. Ak niekto predloží dobrý návrh, podporím ho bez ohľadu na to, v ktorej skupine je. Ale pokiaľ budú chcieť toto mesto podvádzať, pôjdem po nich ako pes po údenom.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články