22.6 C
Nitra
streda, 21 augusta, 2024

Nedovolím eko-teroristom tunelovať verejné zdroje, dušuje sa LINHART. TOTO mu odkazujú

Príspevok pána Patrika Linharta na našu adresu je plný nepravdivých informácií ohľadne financovania našich ochranárskych aktivít. Bohužiaľ si nedal ani takú námahu aby si overili, ako v skutočnosti funguje financovanie projektov z Programu LIFE a šíri nepravdivé informácie, že „štát vyhodil 5 a pol milióna na sysľa“.

Poslanec NR SR Patrik Linhart (Sme rodina), 23.11.2021 FB

Dôkaz pre eko-teroristov, ktorí ma odsúdili za to, že som sa v parlamente postavil pred rečnícky pult s plagátom o tom, že nedovolím eko-teroristom tunelovať verejné zdroje. Prosím, po tomto si dva krát rozmyslite, či ma budete bombardovať emailami a komentmi, že som proti reforme a záchrane národných parkov.Som ZA ochranu parkov, ale PROTI nezmyselný predraženým zmluvám, ktoré tu boli aj v minulosti. Eko teroristi! Ja nedovolím, aby kvôli kopke naivných oblbnutych eko pomatencov štát vyhodil 5 a pol milióna na sysľa a ľudia pri tom nemali čo do úst!Keďže už všade na internete koluje tabuľka, viď príloha, tak prikladám iba dôkaz jednej z položiek za 5,5 mega plus ďalší link, ktorý vysvetľuje, prečo som sa postavil pred rečnícky pult a prečo Sme rodina blokuje tento celý nezmysel. Nikoho neobvinujem, iba dávam do pozornosti. Na korytnačky dávame 333 tisíc a je tam viacej zaujímavosti. Iba pripomínam, že takéto zmluvy existujú aj za bývalej vlády.O týchto veciach dnes budem osobne informovať členov vlády. https://www.crz.gov.sk/5011703/

Nedovolím eko-teroristom tunelovať verejné zdroje, dušuje sa LINHART. TOTO mu odkazujú

Ako to teda v skutočnosti funguje?

Európsky grantový program LIFE, vďaka ktorému môžeme uskutočňovať väčšinu našich ochranárskych projektov, je program ktorý administruje priamo Európska komisia. Tá rozhoduje aj o tom, ktoré projekty získajú podporu a ktoré nie. Znamená to že ak chceme z tohto programu získať prostriedky na ochranu slovenskej prírody, musíme sa najprv zapojiť do súťaže projektových návrhov z celej Európy. Následne musíme v takejto súťaži, v silnej konkurencii tisícov projektov od odborných inštitúcií z celej Európy, aj uspieť.

Ak v tejto súťaži neuspejeme (BROZ alebo iní žiadatelia zo Slovenska), potom požadované grantové prostriedky na Slovensko jednoducho neprídu, ale rozdeľujú sa medzi úspešných žiadateľov v iných krajinách EÚ. Takže aj vďaka našim úspešným LIFE projektom prichádzajú na Slovensko financie na ochranu prírody, chránených území a ohrozených druhov fauny a flóry, ktoré by sa do našej krajiny inak nedostali. Z týchto prostriedkov zamestnávame aj ľudí z regiónov, ktorí poskytujú  pre tieto projekty svoju prácu a služby.  Sú to napríklad miestni farmári, s ktorými spolupracujeme pri obnove tradičného pasenia v chránených územiach. Pomáhame im so zabezpečením infraštruktúry – ohradníkov, prístreškov či napájadiel, ktoré potrebujú, aby mohli začať hospodáriť, alebo aby mohli rozšíriť pasenie na nové územia. Takže tvrdenie, že peniaze idú len do bratislavských mimovládok, takisto nezodpovedá skutočnosti.

Súťaž projektových návrhov každoročne vyhodnocuje priamo Európska komisia a Ministerstvo životného prostredia nemá žiadnu právomoc zasahovať do jej rozhodovania o prideľovaní podpory z programu LIFE. Ministerstvo životného prostredia sa však môže následne rozhodnúť, či bude takéto úspešné projekty čiastočne spolufinancovať.

V spomínanom príspevku pána poslanca je tiež prezentovaný celkový rozpočet nášho projektu, čím sa snaží vytvoriť dojem, že naša organizácia je ich jediným príjemcom. V skutočnosti sa však tieto financie prerozdeľujú medzi všetkých projektových partnerov, a to na základe aktivít, za ktorých realizáciu sú jednotliví partneri projektu zodpovední. Projekt LIFE Syseľ má spolu 6 partnerov – 4 partnerov zo Slovenska -BROZ, Štátnu ochranu prírody, ZOO Bojnice, Prírodovedeckú fakultu UK, jedného partnera z Poľska – Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody “Salamandra” a ďalšieho partnera z ČR – ALKA Wildlife o.p.s. Traja zo slovenských partnerov sú verejné inštitúcie – ŠOP SR, ZOO Bojnice a PRIF UK,. Jeho implementácia trvá od roku 2020 do roku 2027, čiže 7 rokov. Teda ak tento na prvý pohľad veľký rozpočet dáme do kontextu času, množstva partnerov a aktivít, ktoré sa pre ochranu sysľa na Slovensku, v Čechách a Poľsku urobia, dostaneme úplne iný obraz.

Nedovolím eko-teroristom tunelovať verejné zdroje, dušuje sa LINHART. TOTO mu odkazujú
Poslanec Linhart označil ochranárov za ekoteroristov

Každý projekt LIFE prechádza počas celej realizácie (zvyčajne 5 – 7 rokov) podrobnou a  pravidelnou kontrolou (administratívnou aj technickou priamo v teréne), nezávislým monitoringom a finančným auditom. Podstatnou súčasťou každého nášho LIFE projektu boli, resp. aj sú, aktivity priamo v teréne zamerané na praktickú starostlivosť, obnovu či záchranu chránených území, vzácnych biotopov a ohrozených druhov.

V projektoch LIFE sa zameriavame na územia NATURA 2000 a druhy európskeho významu. Slovensko je ako členská krajina Európskej únie povinné zabezpečiť potrebnú starostlivosť a dosiahnuť tak priaznivý stav území NATURA 2000, biotopov a druhov európskeho významu. V prípade, že tieto záväzky ako štát nebudeme plniť, hrozia Slovensku zo strany Európskej komisie vysoké sankcie.

Zdá sa že niektorí odporcovia reformy národných parkov jednoducho nedokážu pochopiť, že dokonca aj u nás na Slovensku môžu byť ľudia, ktorí si svoju prácu robia s nadšením, s láskou k prírode a so skutočným záujmom o jej lepšiu ochranu. Nevedia pochopiť, že niekto dokáže rozumne využívať európske zdroje presne na ten účel, na ktorý sú určené, v súlade s nastavenými pravidlami a bez akejkoľvek korupcie či rozkrádania. Sami tým však ukazujú, v akom mentálnom nastavení sa nachádzajú.

V našom úsilí o záchranu a obnovu slovenskej prírody sa nenecháme odradiť žiadnymi útokmi, ohováraním či vyhrážkami. Práve naopak, uvedomujeme si že prekonávanie aj takýchto prekážok je síce neradostnou, ale dnes už zrejme aj nevyhnutnou súčasťou našej ochranárskej práce, v duchu známej múdrosti, že čo nás nezabije, môže nás len posilniť.

Mgr. Patrik Gažo, broz.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články