12 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

Nedostatok kremíka prináša problém pre svetovú ekonomiku

Ceny kovového kremíku za necelé dva mesiace vzrástli o 300 percent. Príčinou je obmedzenie produkcie v Číne kvôli výpadkom dodávok elektriny, upozorňuje agentúra Bloomberg. Kov vyrábaný z druhého najrozšírenejšieho prvku na Zemi sa tak stal vzácnym, čo ohrozuje všetko, od automobilových súčiastok cez počítačové čipy až po solárne panely, a predstavuje ďalší problém pre svetovú ekonomiku, píše portál echo24.

Nedostatok kremíka prináša problém pre svetovú ekonomiku
foto: rawpixel.com

Spolu s vyššími cenami ropy a kovov, ako je hliník a meď, nedostatok kremíku ešte viac vyšší tlak, ktorému čelia dodávateľské reťazce. Tie majú na výber – buď akceptujú zníženie marže, alebo zvýhodnia ceny pre zákazníkov. Tak či onak škodlivý dvojitý účinok na infláciu a na ekonomický rast vyvoláva obavy z okamžitých stagfláciu, teda stagnácie ekonomického rastu pri vysokom raste cien.

Kremík hrá dôležitú úlohu v hliníkových zliatinách, kde pôsobí ako zmäkčovadlo. Vďaka tomu je kov menej krehký, keď ho výrobcovia tvarujú do výrobkov potrebných v rôznych odvetviach, od automobilov po spotrebiče.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články