12 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

Necestujte v špičke: Je lepšie zakúpiť si lístok vopred alebo platiť bezkontaktne

Pri cestovaní verejnou dopravou môžu ľudia dodržiavaním viacerých opatrení minimalizovať riziko nákazy novým koronavírusom. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vydal v tejto súvislosti viaceré užitočné odporúčania a rady. Medzi ne patrí napríklad predplatný cestovný lístok, prípadne využitie bezkontaktnej platby na nákup lístka u vodiča.

Necestujte v špičke: Je lepšie zakúpiť si lístok vopred alebo platiť bezkontaktne
People in the city. Persons in a masks. Coronavirus theme. Friends walks during quarantine.


      „Ak je to možné, cestovné lístky si zabezpečte vopred, v prípade pravidelných ciest využívajte predplatné lístky. Ak je nevyhnutné kupovať si lístok u vodiča, využite bezkontaktnú platbu, ak to dopravca umožňuje,“ spresnila hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.
      Hygienici odporúčajú cestovať v čase mimo špičky. Vo vozidlách verejnej dopravy, ako aj v uzavretých priestoroch autobusových a železničných staníc by ľudia mali tráviť len nevyhnutný čas, pričom po celú dobu je potrebné mať správne nasadené rúško alebo respirátor, ktoré zakryjú nos i ústa. „Na zastávkach udržujte čo najväčší odstup od ostatných ľudí,“ doplnila hovorkyňa.
      Počas cestovania ÚVZ radí sadať si čo najďalej od iných pasažierov a obmedziť diskusiu so spolucestujúcimi žijúcimi v inej domácnosti. Odporúča tiež čo najmenej sa dotýkať povrchov vnútri vozidiel. „Po vystúpení z vozidla verejnej dopravy si čo najskôr vydezinfikujte alebo umyte ruky, aby ste predišli prenosu infekcie náhodnými dotykmi seba alebo predmetov, ktoré používate,“ uviedli hygienici.  
      Najmä na kratších vzdialenostiach radia nejesť a nepiť. V prípade dlhších ciest je potrebné si pred občerstvením vydezinfikovať ruky. „Rúško či respirátor si nasaďte ihneď po tom, ako dojete či dopijete,“ dodala Račková.

zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články