15.9 C
Nitra
nedeľa, 3 marca, 2024

Návrh mediálneho zákona zavádza do legislatívy nový formát – komunitné médium

Zákon o mediálnych službách, ktorým by sa po schválení vládou mali na ďalšej riadnej schôdzi zaoberať poslanci Národnej rady SR, zavádza do mediálnej legislatívy aj nový druh programovej služby – komunitné médium. „Cieľom tohto média je primárne predstavovať nástroj občianskej spoločnosti, ktorým sa má najmä zvyšovať povedomie o základných právach a slobodách, informačnej pluralite menšín a znevýhodnených skupín i lokálnej identite,“ vysvetľuje Ministerstvo kultúry (MK) SR v dôvodovej správe k návrhu nového zákona.

Komunitné médium môže mať charakter komunitného vysielania alebo komunitnej videoslužby, charakteristickým znakom je, že obsah nie je poskytovaný podnikateľským subjektom a nemá primárne hospodársku povahu, jeho účelom nie je dosahovať zisk. „Komunitným médiom môže byť napríklad aj verejná vysoká škola a iné subjekty podieľajúce sa na mediálnej produkcii,“ objasňuje rezort.
      I komunitné vysielanie môže vysielať reklamu, nesmie však presiahnuť jedno percento denného vysielacieho času, príjmy z komerčnej komunikácie a propagácie nesmú presiahnuť päť percent  nákladov poskytovateľa komunitného média, nesmú zároveň prekročiť  100 000 eur. „Splnenie tejto podmienky komunitné médium preukazuje regulátorovi v lehote 60 dní po ukončení hospodárskeho roka,“ dodáva rezort.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články