15.4 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Národný žrebčín Topoľčianky: Chov koní plemena lipican v zozname UNESCO

Chov koní plemena lipican je od 1. decembra zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Chov jedného z najstarších kultúrnych plemien na svete má v Európe viac ako 440-ročnú tradíciu. Informovalo o tom v tlačovej správe Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Jediným žrebčínom na Slovensku, ktorý chová lipicany od založenia v roku 1921, je Národný žrebčín Topoľčianky. ,,Aby sme mohli požiadať o zápis v UNESCO, museli sme dosiahnuť zápis v našom národnom kultúrnom dedičstve, čo sa podarilo v roku 2017. Spoločne s ďalšími krajinami, v ktorých sa lipicany chovajú v štátnych žrebčínoch, sme podali žiadosť o zápis v UNESCO. Veríme, že vďaka tomu plemeno nezanikne a spôsob, akým sa šľachtí, zostane nezmenený aj pre budúce generácie,“ uvádza dôvody zápisu riaditeľ Národného žrebčína Topoľčianky Michal Horný.

Národný žrebčín Topoľčianky: Chov koní plemena lipican v zozname UNESCO
Zdroj: Národný žrebčín Topoľčianky fb

Nateraz má Národný žrebčín vo svojich stajniach 202 lipicanov, z toho 44 elitných plemenných kobýl. Počet lipicanov chovaných na Slovensku sa za 10 rokov zvýšil. Pred 10 rokmi bolo evidovaných 643 lipicanov a 127 chovateľov, k 31.decembru 2021 bolo registrovaných 831 lipicanov a 219 chovateľov.

,,Zápis chovu lipicanov v Topoľčiankach do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO vnímam ako najvyššiu formu ocenenia jedinečnej šľachtiteľskej a chovateľskej činnosti celých generácií Slovákov, ktorí týmto ušľachtilým zvieratám zasvätili svoj život,“ uviedol minister Samuel Vlčan.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články