16.1 C
Nitra
streda, 29 mája, 2024

Načo hovoríme o zdravej výžive? Čistý výsmech, kritizuje zoznam cenovo garantovaných potravín Igor Bukovský

Garantovať cenu základných potravín pre obyvateľov považuje minister Samuel Vlčan za svoju kľúčovú úlohu.  A to najmä v období, keď čelíme nárastu cien energií, ktoré tvoria hlavné vstupy pri potravinárskej výrobe. Za účasti zástupcov obchodníkov dnes na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) podpísali Deklaráciu o cenovej stabilite potravín, informovalo ministerstvo na svojej vebovej stránke.

Načo hovoríme o zdravej výžive? Čistý výsmech, kritizuje zoznam cenovo garantovaných potravín Igor Bukovský

„Som veľmi rád, že ako Zväz obchodu Slovenskej republiky (ZO SR), tak aj Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) dnes vyjadrili dobrú vôľu pri udržaní cenovej stability základných potravín pre našich spotrebiteľov. Žijeme v neľahkých časoch a verím, že podpisom tohto dokumentu sa aj naplnia očakávania upokojiť vzniknutú situáciu, ktorú vyvolali zvýšené ceny energií. Tie sa následne pretavili aj do finálnych cien potravín a my musíme reagovať. Preto vznikol zoznam konkrétnych 13 základných potravín, ktorých cenu musia mať naši spotrebitelia garantovanú,“ uviedol minister Samuel Vlčan.

Členovia SAMO a ZO SR sa podpisom tohto dokumentu zaväzujú k tomu, že pri cenotvorbe základných druhov potravín budú pristupovať férovo, citlivo a zohľadnia mieru svojich zvýšených vstupov a prevádzkových nákladov. Ďalej deklarujú, že trend vývoja spotrebiteľských cien a marží základných druhov potravín bude vyvážený a najmä bez odchýlok v neprospech spotrebiteľa. Pri uplatňovaní Deklarácie o prejave dobrej vôle vo veci udržania cenovej stability potravín bude dodržiavaná platná legislatíva, ako aj predpisy o ochrane hospodárskej súťaže.

Základné potraviny? Sú to zdravé veci?

Súčasťou dokumentu je aj zoznam potravín, pri ktorých sa obchodníci zaviazali vytvoriť ich cenovú stabilitu: dusená šunka bravčová,  kurča pitvané, bravčové párky, rožok biely obyčajný, ovocný jogurt, chlieb (pšenično-ražný), čerstvé maslo, kuracie prsia – rezne, syr eidam tehla (45% t.s.), slepačie vajcia (veľkosť M), bravčové karé, mlieko trvanlivé polotučné a pšeničná múka polohrubá výber. Z pôvodného zoznamu, ktorý obsahoval 15 položiek, vypadla trvanlivá saláma a smotana na šľahanie.

Tento zoznam si poriadne podal známy slovenský Dr. Igor Bukovský. Je to obludne zlá správa, povedal na margo spomínaného zoznamu. „Majú nás za bláznov! Verí tu ešte niekto, že im ide o zdravie?,“ položil otázku.

Pri pohľade na zoznam tohto zoznamu sa pýta, kto ho pripravil? Už tam chýba iba pivo, treska a horalky, ironicky podotkol. Tieto potraviny nie sú zdravé, chýbajú tam strukoviny, ktoré patria dlhodobo k základným potravinám. Nie sú tam celozrnné potraviny, žiadna zelenina, ovocie, olej či zemiaky.

Zaradili tam však potraviny, ktoré podľa WHO patria do skupiny karcinogénov, údeniny. Medzi potravinami sú zaradené tiež také, ktoré spôsobujú vznik obezity, kardiovaskulárnych chorôb a podobne.

Súhlasí minister zdravotníctva s týmto zoznamom? Tak načo potom hovoríme o zdravej výžive, pýta sa Bukovský.

Video si môžete pozrieť a vypočuť TU.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články