16.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Na zložitú situáciu domácností zaťažených HYPOTÉKOU má SMER overené riešenie: Štátnu bonifikáciu úrokov

Dnes sa konala tlačová beseda predstaviteľov strany SMER – slovenská sociálna demokracia k ohrozenému bývaniu pre Slovákov. Predseda stany Robert Fico uviedol, že ho už nebaví pozerať sa na Čaputovej nečinnú vládu.

„Vďaka“ odídenej vláde, ktorá tu škodila viac ako tri roky sa nám zjavujú informácie, že verejné financie sú v historicky najhoršom stave, prepadnú nám miliardy z fondov EÚ, vláda sa nemieni zaoberať zdražovaním, lebo vraj nevie pomôcť plošne. „My sme pozorne sledovali aj vývoj okolo takzvaného nájomného bývania, kde bolo nasľubovaných 20 tisíc nájomných bytov. Áno, bolo postavených 20 tisíc billboardov. Nie je nič, ani nezakopli do zeme, niežeby ešte urobili iné rozhodnutia, ktoré sa týkajú nájomného bývania. A do tohto všetkého prichádzajú informácie, na ktoré sa pozerá Čaputovej vláda stoicky, vôbec na to nereaguje, čo sa deje na hypotekárnom trhu,“ povedal na úvod predseda strany.

Robert Fico v tejto súvislosti uviedol, že sa obáva, že kroky Európskej centrálnej banky nasvedčujú tomu, že pri hypotekárnych úveroch treba rátať s až 6 % úrokmi. A vláda sa tvári, že to má vyriešiť trh. Výsledkom týchto stúpajúcich sadzieb je, že prudko klesá záujem o tento typ zabezpečenia si bývania. Nastáva zložitá situácia pre mnohé slovenské domácnosti v momente, kedy budú o chvíľu končiť fixácie úrokových sadzieb a všetci, ktorí mali pred piatimi rokmi fixovanú úrokovú sadzbu, zrazu skočia do reálneho trhového prostredia a budú naraz platiť z 2% úrokov až 5 alebo 6%. U niekoho to v realite môže znamenať, že vyskočí hypotekárna sadzba až na dvojnásobok.

SMER – SSD v minulosti – za podstatne lepších čias – ako sú 5% sadzby pri hypotékach, prišiel s myšlienkou tzv. štátnej bonifikácie úrokových sadzieb pri hypotékach. „Toto bolo zavedené už počas našej prvej vlády a celý princíp spočíval v tom, že ak bola úroková sadzba 4 percentá, tak z týchto 4 percent dve percentá zaplatil štát, percento zaplatila banka, teda dohromady tá bonifikácia bola tri percentá zo strany štátu a banky a potom ten zostatok platil samotný človek, ktorý si túto hypotéku zobral,“ vysvetlil Robert Fico. Dodal, že o takúto bonifikáciu mohol žiadať človek do 35 rokov, išlo o hypotéku maximálne vo výške 50 tisíc eur a príjem žiadateľa nemohol byť vyšší ako 1,3 násobok priemernej mzdy. Preto pokiaľ by bol SMER – SSD súčasťou vlády, žiadatelia hypoték by rozdelili do dvoch skupín. Prvá by boli noví žiadatelia a bol by návrat k tomu, čo bolo odskúšané – k štátnej bonifikácii úrokových sadzieb, no hranica úveru by bola zvýšená na 100 tisíc eur. No a 2% by zaplatil štát, 1% banka a zostatok žiadateľ.

A druhá kategória sú ľudia, ktorí už hypotéku majú. Očakáva sa v najbližších dvoch rokoch tzv. refixácia u cca 340 tisíc hypotekárnych úverov. Teda tí, čo si pred 5 rokmi fixovali roky, automaticky skočia na trhovú úroveň a budú platiť už dnes reálne úroky, kde sa môže stať, že sa bavíme o 6%.

YouTube video

(ts, freepik)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x