6.1 C
Nitra
piatok, 19 apríla, 2024

Na stavebné investície v PLÁNE OBNOVY by mali ísť do roku 2026 stovky miliónov eur

Projektové a stavebné spoločnosti upierajú svoju pozornosť v tomto roku najmä na Plán obnovy a odolnosti SR, kde je na stavebné investície vyčlenených niekoľko sto miliónov eur. Tie je potrebné naprojektovať a prestavať do roku 2026. „Zámerne nehovorím konkrétne čísla, pretože skutočnosť veľmi závisí od schopnosti jednotlivých ministerstiev vo veľmi krátkom čase naprojektovať, povoliť a vysúťažiť tieto investície,“ uviedol pre agentúru SITA prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik. Ide podľa neho o jednu z viacerých výziev odvetvia v roku 2023.

Zástupcovia profesijnej organizácie stavbárov aj preto na rokovaní s premiérom a viacerými členmi vlády ešte vlani v máji upozornili na veľmi krátky čas na prípravu stavieb a navrhli skrátiť povoľovacie procesy novelou aktuálne platného stavebného zákona, ktorá je v Národnej rade SR v druhom čítaní. „Zároveň sme iniciovali rokovania s Úradom pre verejné obstarávanie s cieľom školení a pomoci verejným obstarávateľom pri inovatívnom obstarávaní projektových a stavebných prác v rámci Plánu obnovy a odolnosti,“ priblížil Kováčik.

ZSPS v oblasti stavebnej legislatívy veľmi pozitívne hodnotí vlaňajšie prijatie nových zákonov o územnom plánovaní a výstavbe, nadobudnú účinnosť v apríli 2024 a nahradia súčasný stavebný zákon z roku 1976. Zväz pri príprave oboch zákonov prispel svojimi návrhmi a pripomienkami. „Pozitívne hodnotíme predovšetkým zriadenie Úradu pre územné plánovanie a výstavbu a vytvorenie podmienok pre celkovú digitalizáciu povoľovacích procesov a dôraz na kvalitu a bezpečnosť výstavby. Zákony prispejú k väčšej transparentnosti a urýchleniu povoľovacích procesov a k jasnej definícií práv a povinností účastníkov výstavby,“ očakáva prezident ZSPS. Nový stavebný zákon považuje za začiatok transformácie stavebnej legislatívy, pričom v roku 2023 bude dôležité pripraviť a prijať vyvolané zmeny viacerých zákonov a takisto pripraviť vyhlášky či metodické pokyny.

„Pre konkurencieschopnosť slovenského stavebníctva je preto nevyhnutná príprava ľudských zdrojov. Ide o modernizáciu školského vzdelávania, ale aj potrebu rekvalifikácií zamestnancov na nové technológie a systémy práce vrátane digitalizácie,“ upozornil Kováčik. Ako podotkol, sektorová rada pre stavebníctvo, geodéziu a kartografiu, čo je združenie expertov a odborníkov z praxe, stredných a vysokých škôl, úradov a inštitúcií pod vedením ZSPS, vydala v máji minulého roka Stratégiu rozvoja ľudských zdrojov. „V dokumente, ktorý by mal byť základom pre ministerstvá a školy, sú identifikované súčasné a budúce potreby trhu práce a nové požiadavky na vzdelávanie a prípravu. V súčasnosti pracujeme na príprave návrhu zamestnávateľských centier,“ priblížil šéf ZSPS.

Zväz bude v tomto roku pokračovať v aktivitách v troch európskych projektoch financovaných z programov Horizon Europe a Life. Projekt DoubleDecker je zameraný na potreby kvalifikácie pracovného trhu a odborné vzdelávanie pre stavebníctvo. „V projekte Bungees spolu s odborníkmi z Francúzska, Talianska, Portugalska, Španielska a Česka riešime smart energetické systémy pre budovy a energetické spoločenstvá,“ poznamenal Kováčik. „V projekte Zelená dohoda pre budovy (Green Deal for Buildings) a v spolupráci s ďalšími partnermi na Slovensku a v ČR je jedným z cieľov projektu široká dohoda verejných i súkromných inštitúcií (stakeholderov) o cieľoch a opatreniach pre rezidenčné budovy, komerčné budovy, priemyselné budovy a mestskú infraštruktúru,“ dodal prezident ZSPS.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články