15.4 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Na Slovensku sa vlani spotrebovali lieky za vyše dve miliardy eur

Na Slovensku sa vlani spotrebovalo vyše 163 miliónov balení liekov. Finančná úhrada za ne predstavovala viac ako dve miliardy eur. Spotreba liekov medziročne vzrástla – v roku 2021 sa spotrebovalo približne 159 miliónov balení a zaplatilo sa za ne okolo 1,9 miliardy eur. Vyplýva to z dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré zverejnilo na webe.

„Najväčší podiel vydaných balení tvorili lieky plne alebo čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia (VZP), a to 57,5 percenta. Podiel predaných balení voľnopredajných liekov tvoril z celkovej spotreby 28,2 percenta počtu balení. Lieky vydané pre nemocnice a neštátne ambulancie tvorili spolu 5,9 percenta. Počet balení liekov vydaných na recept bez úhrady z VZP predstavoval podiel 8,4 percenta,“ uviedlo NCZI.

Za lieky sa vlani celkovo zaplatilo viac ako dve miliardy eur, z čoho zdravotné poisťovne uhradili viac ako 1,5 miliardy eur a pacienti 519 miliónov eur. Najčastejšie predpisovanými liekmi boli lieky na kardiovaskulárny systém a nervový systém. Spomedzi voľnopredajných liekov pacienti kupovali najmä lieky na ochorenia respiračného systému, tráviaceho traktu a metabolizmu či nervového systému.

Celková spotreba zdravotníckych pomôcok v roku 2022 predstavovala 211,2 milióna balení, čo je mierny pokles o 0,6 percenta oproti roku 2021. „Celková úhrada v sume 628 miliónov však predstavuje medziročný nárast o 13,4 percenta. Úhrada poisťovní tvorila 578 miliónov eur a úhrada/doplatok pacientov bol 49,9 milióna eur,“ priblížilo NCZI. Na Slovensku sa vlani vydalo aj 4,2 milióna balení dietetických potravín. Úhrada zdravotných poisťovní predstavovala 35,8 milióna eur a občanov 5,1 milióna eur.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x