10.1 C
Nitra
piatok, 19 apríla, 2024

Na Slovensko prídu pomáhať zahraniční dobrovoľníci

Na Slovensko už 30. rok prídu pomáhať zahraniční dobrovoľníci. Prostredníctvom medzinárodných dobrovoľníckych táborov, takzvaných workcampov budú pracovať na rôznych miestach Slovenska. TASR o tom informovala koordinátorka projektov z Inex Slovakia Miroslava Zváčová.

Počas tábora dobrovoľníci pomôžu s renováciou hradov Tibava a Brekov. Pripravia tiež voľnočasové aktivity a výlety pre mladých ľudí s postihnutím a seniorov v OZ Barlička v Prešove. Dobrovoľnícku pomoc s environmentálnymi prácami potrebuje aj dedina Slatinka, ktorá existuje napriek dlhoročnej stavebnej uzávere. Taktiež v obci Lukovište dobrovoľníci už štvrtý rok prerábajú bývalú školu na umelecké centrum.

Na Slovensko prídu pomáhať zahraniční dobrovoľníci

Prihlásení sú dobrovoľníci z Nemecka, Belgicka, Portugalska, Španielska, Talianska, Írska, Lotyšska, Švédska, Holandska a iných krajín. „Odmenou za pomoc sú nové priateľstvá, zážitky, spoznanie nových krajín, zlepšenie sa v cudzom jazyku, mäkké zručnosti, ako schopnosť čeliť výzvam, flexibilita a tiež dobrý pocit z pomoci, kde je potrebná,“ priblížila Zváčová.

Medzinárodné dobrovoľnícke tábory existujú už viac ako 100 rokov. Prvý sa uskutočnil tesne po prvej svetovej vojne, keď spoločná práca mladých ľudí z rôznych krajín bola ukážkovým vyjadrením solidarity a odmietnutím nepriateľstva medzi dobrovoľníkmi z Nemecka a Francúzska, počas vojny proti sebe bojujúcimi krajinami.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x