28.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Na Okresnom súde v Nitre sa do súboja o akcie Thermalparku Nitrava zapájajú ďalší aktéri

Na Okresnom súde v Nitre bude pokračovať súdne pojednávanie o akciách spoločnosti Slovak Tourism (ST), a. s. Tá je vlastníkom Thermalparku Nitrava v Poľnom Kesove neďaleko Nitry.

Na Okresnom súde v Nitre sa do súboja o akcie Thermalparku Nitrava zapájajú ďalší aktéri
Súd v Nitre

Akcie ST majú podľa jedného zo znaleckých posudkov hodnotu 72 miliónov eur. Podľa rozpisu pojednávaní sa bude o osude akcií rozhodovať na nitrianskom súde 17. februára.

Rotary club poslal do Turecka pomoc určenú obetiam zemetrasenia

Viac ako 95-percentný balík akcií ST vlastnila spoločnosť Prvá Komunálna Finančná (PKF), a. s., ktorá je momentálne v likvidácii. Jej valné zhromaždenie ešte vlani rozhodlo o prevode akcií ST na fyzickú osobu, ktorou je podnikateľ Dušan Kuča. Akcie mali byť splátkou pohľadávky v hodnote viac ako dva milióny eur. Súd má rozhodnúť, či uznesenie valného zhromaždenia PKF o prevode akcií ST bolo platné alebo nie. Žalobcom je akcionár PKF Miloš Slabý, žalovanou stranou je PKF a Dušan Kuča.

Podľa právneho zástupcu žalobcu nie je prevod akcií ST v súlade so zákonom a je v rozpore so stanovami spoločnosti PKF. „Nadobúdateľ akcií, pán Kuča by sa stal majiteľom majetku v hodnote 72 miliónov eur a ostatní akcionári, medzi ktorým je aj Nitriansky samosprávny kraj (NSK), mesto Vráble a obec Poľný Kesov, by v podstate nedostali nič. Takéto uznesenie nemôže byť platné, pretože má za následok elementárne poškodenie práv akcionárov. Toto konanie má znaky trestného činu poškodzovania akcionárov,“ skonštatoval na pojednávaní v októbri 2022 právny zástupca žalobcu.

Žalovaná strana argumentuje tým, že prevod akcií ST zo spoločnosti PKF bol v súlade so stanovami PKF i zákonom. „Žalobca pán Slabý neuviedol žiadne konkrétne porušenie ani zákona, ani stanov PKF. Žiadne práva ostatných akcionárov spoločnosti PKF prevodom akcií ST porušené neboli,“ uviedol právny zástupca žalovanej strany.

Do sporu o akcie ST vstupuje aj zakladateľ PKF Emil Mucha, ktorý vo februári 2023 podal na Okresný súd v Nitre novú žalobu o určenie vlastníctva. Žalovanou stranou je podnikateľ Dušan Kuča. Mucha sa v žalobe domáha, aby súd vydal rozsudok, podľa ktorého je vlastníkom približne 94,5-percentného balíka akcií PKF v hodnote viac ako 67 milióna eur. Tie mal Mucha predať Kučovi ešte v roku 2016. Ako však vo svojej žalobe uvádza, peniaze za akcie nikdy nedostal, preto žiada ich vrátenie. „O žalobe pána Muchu informáciu nemáme a jeho konanie za čias jeho fungovania v spoločnosti PKF je preverované v trestnom konaní,“ skonštatoval právny zástupca žalovanej strany.

Podľa Muchu nie je vylúčené, že do sporu o akcie ST sa zapojí aj NSK, mesto Vráble a obec Poľný Kesov, ktorí sú akcionármi PKF. Ako Mucha pre TASR uviedol, v prípade, že sa akcie ST, ktorých vlastníkom je PKF prevedú na podnikateľa Kuču, hrozí NSK škoda presahujúca 500.000 eur, mestu Vráble podľa jeho slov hrozí škoda viac ako 100.000 eur a obci Poľný Kesov vyše 10.000 eur.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x