14.2 C
Nitra
piatok, 7 októbra, 2022

Na Námestí SNP v Bratislave vznikne pamätník venovaný J.Kuciakovi a M.Kušnírovej

Spontánne vytvorené spomienkové miesto na Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú nahradí na bratislavskom Námestí SNP pamätník. O jeho vzniku v horizonte niekoľkých týždňov informoval v piatok predseda Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽANO).

„Bude pripomínať nielen pamiatku zavraždených mladých ľudí, ale aj význam slobodnej a nezávislej žurnalistiky,“ uviedol poslanec o pripravovanom pietnom mieste.
      

Pamätník vzniká v spolupráci s rodičmi Jána a Martiny – Zlaticou Kušnírovou, Janou Kuciakovou a Jozefom Kuciakom, ale tiež vlastníkom budovy, ktorým je rehoľa Milosrdných bratov. O umelecké stvárnenie sa postarala Fakulta architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Návrhy, ktoré prostredníctvom študentskej iniciatívy vznikli, pripomienkovali odborníci a pamiatkari. „Od začiatku sme pracovali s motívom trhliny či jazvy, ktorá v spoločnosti po vražde ostala,“ priblížil odborný garant projektu Marián Králik.

Na Námestí SNP v Bratislave vznikne pamätník venovaný J.Kuciakovi a M.Kušnírovej
Na snímke Marián Králik, spoluautor návrhu pamätníka pre Jána Kuciaka a Martinu Kušnírová, ktorý predstavili na Námestí SNP v Bratislave v piatok 28. januára 2022. FOTO TASR: Jakub Kotian

Pamätník vzniká bez akejkoľvek štátnej podpory, pôvodný plán rátal s financovaním prostredníctvom peňažných darcovských príspevkov, projekt sa napokon rozhodol podporiť mediálny dom Ringier. „Pamiatka Jána a Martiny a hodnôt, ktoré zosobňujú, je mimoriadne dôležitá. Ak sa nič nepredvídané nestane, tak pamätník odhalíme na štvrté výročie vraždy 21. februára tohto roka,“ uviedol v tejto súvislosti zástupca spoločnosti Michal Maruška.

Na Námestí SNP v Bratislave vznikne pamätník venovaný J.Kuciakovi a M.Kušnírovej
Kristián Čekovský

Pamätník bude súčasťou fasády nemocničnej budovy vo vlastníctve rehole Milosrdných bratov. Prior rádu Richard Jombík verí, že sa stane neoddeliteľnou súčasťou Námestia SNP v Bratislave. Zároveň pripomína význam umenia a duchovna. „Život človeka musí byť naplnený aj po duchovnej stránke. Pamätníka Jána a Martiny je zosobnením tohto rozmeru.“

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články