16.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Na Bojnický zámok sa vrátia strašidlá

Na Bojnický zámok sa vrátia tento rok strašidlá. Prvý ročník podujatia Strašidelný zámok, ktoré pripravuje Slovenské národné múzeum (SNM) – Múzeum Bojnice, ponúkne príbeh z konca 19. storočia z doby prestavby hradu na romantické sídlo pod vedením posledného šľachtického majiteľa grófa Jána Františka Pálffyho.

Na Bojnický zámok sa vrátia strašidlá
Informácie o podujatiach sa dozviete aj na stránke bojnicecastle.sk (foto fb Bojnicecastle)

Pod námet, scenár a réžiu sa podpísal Vojtech Bartko, ktorý už v minulosti pripravil viacero ročníkov Medzinárodného festivalu duchov a strašidiel i ďalších podujatí. „Zámok má naozaj krásnu, dlhú a pestrú históriu, stále sa tak dá z nej čerpať. Záleží na tom, ako to človek pojme a čo všetko dokáže nakombinovať,“ načrtol pre TASR Bartko.

Nemocnica v Bojniciach má nový prístroj na vyšetrenie zraku

Herci sa podľa neho teraz prenesú na koniec 19. storočia, veľmi čarovné obdobie sklonku romantizmu a romantických chvíľ nielen v láske, ale aj v smrti, pretože viktoriánska doba bola známa tým, že sa ľudia líčili dobiela. Bartko spomenul, že pojem cholerového obdobia bol vtedy veľmi príťažlivý, pričom počas neho vznikali rôzne strašidelné romány ako Drakula. „Trochu však načrieme aj do reálií, ktoré sa udiali. To znamená rok 1888, keď sa začala prestavba hradu na romantický zámok. Udiali sa i také veci, že horeli strechy domov na námestí, ľudia umierali na pozostatky nejakých chorôb. Skombinujeme to nešťastie a hlavne otázky, prečo sa nám to deje, do jedného konceptu a v tomto momente začnú ožívať rôzne bytosti,“ priblížil Bartko.

Hercov na podujatie vybrali už začiatkom februára, koncept nastavil režisér na 80 účinkujúcich. So skúšaním začnú už koncom tohto mesiaca. Návštevníkov čaká opäť strašenie, smiech i hudba. „Nebude to typické spievanie, ako sme boli zvyknutí, muzikálovú linku trochu odložíme. Ale ideme viac strašiť a mátať,“ avizoval režisér.

Strašidlá na Bojnický zámok podľa neho určite patria. „Zámok nie je len nádherná, ale veľmi stará stavba. Za 1000 rokov, čo stojí na tomto mieste, prešla táto budova, ktorá sa menila, rukami mnohých ľudí a hlavne veľa ľudí v nej žilo, narodilo sa a umieralo, a to všetko sa odtlačilo do jej múrov,“ dodal.

Premiérový ročník Strašidelného zámku ponesie názov 1888. Podujatie sa uskutoční v termínoch od 28. apríla do 1. mája a od 5. do 8. mája.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x