15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

MŽP SR: Satelitné snímky potvrdzujú úbytok lesov na Slovensku

V priebehu posledných štyroch rokov narástol priemerný ročný úbytok lesa takmer o štvrtinu. Vyplýva to z analýzy satelitných snímok Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, ktorý porovnával stratu lesa v rokoch 2017 až 2020 s rokmi 2001 až 2016. „Vysoké odlesnenie zaznamenal medzi rokmi 2017 až 2020 Národný park Veľká Fatra a Národný park Malá Fatra, kde sa priemerná ročná strata lesa zvýšila troj-, respektíve štvornásobne,“ dodal rezort.


      MŽP uviedlo, že od začiatku 21. storočia ubudlo zo slovenských lesov každý rok v priemere 0,46 percenta rozlohy lesa. „S výnimkou kalamitného roku 2004 zažilo Slovensko najväčšiu stratu lesa v roku 2018, pričom najpostihnutejším regiónom za ostatných 20 rokov bol región Kysúc,“ informoval envirorezort.

MŽP SR: Satelitné snímky potvrdzujú úbytok lesov na Slovensku


      Ako ďalej priblížil, v rokoch 2017 až 2020 predstavovala priemerná ročná strata lesa v národných parkoch vyše pol percenta (0,56 percenta). „Podľa satelitných snímok boli regionálne na tom najlepšie lesy na východnom Slovensku a na hornej Nitre. Naopak, najhoršie skončili oblasti na Kysuciach a podtatranské okresy Poprad a Kežmarok,“ spresnilo MŽP. Lepší stav vykazujú podľa zistení územia s 5. stupňom ochrany s bezzásahovým režimom.
      IEP využíva medzinárodné satelitné snímky, ktoré poukazujú na reálnu skutočnosť lesných pozemkov a dokážu objektívne vyhodnotiť stav lesov. Analytici používali už spracované údaje satelitných snímok z portálu Global Forest Watch. Tie využívajú vegetačný index na identifikáciu lesa (nástroj identifikuje iba starší les s výškou približne piatich metrov) na ploche 30 krát 30 metrov. Ak je na danej ploche aspoň 30-percentný pokryv stromov, tak sa plocha považuje za les. Analytici v tejto chvíli nehodnotili príčiny úbytku lesov.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články