11.5 C
Nitra
pondelok, 19 februára, 2024

MZ SR spustilo registráciu na očkovanie pre deti od päť do 11 rokov

Na Slovensku spustili v stredu registráciu na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre deti od päť do 11 rokov. Registrácia je možná na stránke korona.gov.sk. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.
      Na očkovanie detí je určená zatiaľ len vakcína Comirnaty (Pfizer/BioNTech). „Na očkovaní sa vyžaduje prítomnosť zákonného zástupcu alebo predloženie overeného splnomocnenia,“ zdôraznila Eliášová.
      

Deťom sa aplikuje typ vakcíny špeciálne schválený a určený pre vekovú kategóriu päť až 11 rokov, ktorý predstavuje tretinovú dávku oproti štandardnej dávke pre dospelého človeka. Očkovanie bude podľa Eliášovej možné vo vybraných očkovacích centrách v každom kraji. „V budúcnosti sa plánuje rozšíriť očkovanie o ambulancie všeobecných lekárov pre deti a dorast,“ uviedla Eliášová.
      

Predpokladá sa, že prvé termíny na očkovanie detí budú pridelené začiatkom roka 2022. „O očkovanie detí môžu požiadať rodičia alebo zákonní zástupcovia na stránke korona.gov.sk. Následne im Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) pošle SMS správu a e-mail o pridelenom termíne a mieste vakcinácie,“ vysvetlila hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.
      Ministerstvo zdravotníctva zároveň upozorňuje rodičov, že posilňovacia (booster) dávka vakcíny proti COVID-19 je aktuálne určená len pre osoby od 18 rokov. Deťom sa aktuálne posilňovacia dávka nepodáva.
      Doposiaľ bolo očkovanie detí vo veku od päť do 11 rokov určené len pre vysoko rizikové deti, na základe odporučenia lekára, pri riziku ťažkého priebehu ochorenia. Takouto formou bolo zaočkovaných niekoľko stoviek detí.

zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články