15.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

MZ nastavuje pred blížiacou sa vlnou omikronu nový proces prijímania opatrení

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a odborníkmi mení proces prijímania protiepidemických opatrení. K tomuto kroku sa pristupuje vzhľadom na vysokú infekčnosť variantu omikron, ktorého rozšírenie zapríčiní dynamické zmeny epidemiologickej situácie. TASR o tom informovala hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Od pondelka 10. januára sa bude zavádzanie opatrení do praxe realizovať podľa nových pravidiel. V pondelok MZ SR, Inštitút zdravotných analýz MZ SR, ÚVZ SR a regionálne ÚVZ zhodnotia aktuálnu epidemiologickú situáciu a na základe dát pripravia prognózu ďalšieho vývoja. V utorky podľa slov Eliášovej MZ SR po rokovaní s členmi odborného konzília a na základe aktuálnej epidemiologickej situácie pripraví návrh opatrení.

MZ nastavuje pred blížiacou sa vlnou omikronu nový proces prijímania opatrení
Foto: Archív NN

Vláda SR na základe návrhu rezortu zdravotníctva prehodnotí a schváli nové opatrenia, ktoré budú po rokovaní vlády prezentované verejnosti. Schválené opatrenia budú platiť, ak sa nerozhodne inak, od stredy nasledujúceho týždňa. Ak to bude potrebné, ÚVZ SR v nedeľu alebo aj skôr pripraví a zverejní vyhlášky. Počas stredy nadchádzajúceho týždňa vstúpia nové opatrenia do platnosti, ak vláda nerozhodne o ich skoršej platnosti.

„Vzhľadom na nepredvídateľný vývoj situácie s nástupom variantu omikron a riziko rýchleho zhoršenia sa situácie však môžu byť nové opatrenia zavádzané aj operatívne,“ priblížila Eliášová. V týchto dňoch sa zároveň podľa jej slov realizujú práce na príprave nového COVID automatu, ktorý zohľadňuje aktuálne vedecké poznatky o variante omikron. Po jeho dopracovaní bude predložený na rokovanie vlády SR.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články