3.9 C
Nitra
piatok, 28 januára, 2022

MZ dá na lieky proti COVID-19 100 mil. eur, k nákupu pristúpilo pre zlú pandemickú situáciu

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR dá na inovatívne lieky proti ochoreniu COVID-19 takmer 100 miliónov eur. Chce tak odľahčiť nemocničnú sieť. Pripomína, že vyššou zaočkovanosťou by sa okrem ušetrenia miliónov eur malo predísť aj ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 v prípade tisícok pacientov.
      

K nákupu liekov rezort pristúpil pre zlú pandemickú situáciu, kritický stav v nemocniciach a potreby hľadania nových efektívnych riešení. „Masívnejší nákup nových liekov, najmä priamo pôsobiacich antivirotík, a ich razantné farmakoterapeutické nasadenie v populácii by mohlo priniesť efekt výrazného zníženia prísunu nových pacientov do nemocníc, zníženia počtu závažne chorých pacientov a redukcie počtov úmrtí na ochorenie COVID-19,“ uviedla hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.
      

MZ dá na lieky proti COVID-19 100 mil. eur, k nákupu pristúpilo pre zlú pandemickú situáciu

Výsledky klinických skúšaní nových liekov hovoria o významnej redukcii hospitalizácií. U pacientov v klinických štúdiách, ktorí boli liečení novými liekmi, spozorovali výrazné zníženie počtu úmrtí.
      Doterajšie skúsenosti podľa ministerstva zatiaľ ukazujú, že v nemocniciach, kde boli podávané monoklonálne protilátky, sa znížila frekvencia stavov vyžadujúcich si následnú hospitalizáciu. Takéto protilátky podali viac ako 6000 pacientom.
      Rezort zdravotníctva v tomto roku zabezpečil doposiaľ monoklonálne protilátky bamlanivimab, bamlanivimab a etesevimab, molnupiravír, kazirivimab a imdevimab a remdesivír v objeme 56.460 liečebných cyklov za viac ako 41,3 milióna eur.
      Koncom roka sa plánuje nákup ďalších liekov v hodnote viac ako 58 miliónov eur. Ministerstvo na základe rozhodnutia vládneho kabinetu nakúpi do konca roka priamo pôsobiace antivirotiká a monoklonálne protilátky spolu v hodnote takmer 55 miliónov eur.
      V pláne je tiež obstarať liek Paxlovid zo skupiny priamo pôsobiacich antivirotík. Ďalšie tri milióny eur rezort vyčlení na plánovaný nákup monoklonálnej protilátky remdesivír.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články