12 C
Nitra
streda, 28 februára, 2024

Múzeum ponúka suvenírové bankovky s kaštieľom a tokajskou oblasťou

Trebišovské múzeum s kaštieľom a Vinohradnícka oblasť Tokaj sa dostali na suvenírové eurobankovky. Ich predaj v piatok začali v Múzeu a Kultúrnom centre Južného Zemplína v Trebišove.
      Symbolické bankovky s nulovou nominálnou hodnotou sú obľúbenou pamiatkou pre turistov i predmetom záujmu zberateľov. „V predaji máme dve bankovky, na jednej sú pamiatky Múzea a Kultúrneho centra Južného Zemplína, konkrétne je tam vyobrazený kaštieľ a parná oracia súprava, druhá bankovka je vinohradnícka oblasť Tokaj, ktorej hlavným motívom je vyhliadková veža v tvare suda,“ priblížila pre TASR riaditeľka múzea Beáta Kereštanová.
      Koncept symbolických eurobankoviek s cieľom propagácie turizmu v rámci Európy vznikol v roku 2015 vo Francúzsku. Na Slovensku sa prvé „0 Euro Souvenir“ bankovky začali predávať v roku 2018. Pozornosť vzbudzujú najmä u zberateľov, čo sa prejavilo aj v Trebišove.
      „Sme veľmi prekvapení zo záujmu zberateľov, pretože boli ochotní čakať a vystáť si svoj rad už zhruba tri dni pred predajom,“ povedala Kereštanová. V piatok ráno evidovali viac ako 100 záujemcov. Obe bankovky vydali v náklade po 5000 kusov.

Zdroj: TASR

Foto: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články