23.1 C
Nitra
utorok, 21 mája, 2024

MUDr. Slavomír ŠUCH: Zvlášť opovrhnutiahodné je selektovať pacientov podľa ich statusu očkovania

MUDr. Slavomír Šuch je lekár – internista od 1993, pôsobí v internej ambulancii a na urgentnom príjme v Martine, Trstenej a Čadci a internej jednotke intenzívnej starostlivosti v Čadci a Trstenej.

MUDr. Slavomír ŠUCH: Zvlášť opovrhnutiahodné je selektovať pacientov podľa ich statusu očkovania
MUDr. Slavomír Šuch

O vakcínach mRNA sa hovorí aj v súvislosti s „potratovými“ bunkami, teda, že sú tak vyvinuté a obsahujú ich.  Tento argument použil aj poslanec NR SR Martin Čepček, ktorý sa preto odmieta dať nimi očkovať. Dá sa, podľa vás, uplatniť aj v tomto prípade tzv. výhrada svedomia, ako ju poznáme napríklad z lekárskeho prostredia z iných úkonov?

Pokiaľ lekár chápe mRNA vakcínu ako manipuláciu s bunkovou DNA v ľudskom organizme, môže ju stavať na jednu úroveň s antikoncepciou, potratmi a umelým oplodnením, či transfúziou krvných preparátov, môže sa priečiť jeho svedomiu či náboženskému presvedčeniu a nechce sa na takomto type zásahu do ľudského organizmu podieľať. Myslím si osobne, že v mnohých prípadoch, kedy lekári verejne vystupujú proti vakcinácii a nazývajú ju “ génovou experimentálne terapiou“, je práve ich výhrada svedomia pravou, ale nepriznanou príčinou odporu k vakcinácii proti Covidu. Našťastie, tak lekári a ani iní zdravotníci a ostatní ľudia sa u nás nevakcinujú a ani nemusia sa podieľať na vakcinácii proti Covid proti svojej vôli, a celý vakcinačný program je postavený na báze dobrovoľnosti.

Môže si teda človek uplatniť výhradu svedomia?

To ja neviem, ja nie som právnik. Viem len, že keďže všetko je dobrovoľné a žiadny lekár ani sestra sa do vakcinačných centier neprideľujú, ale prihlásia dobrovoľne, tak je to čisto akademická otázka, ktorá by sa stala dôležitou, keby bolo vakcinovanie povinné.

Neviem, či ju cirkev ( katolícka, evanjelická, islam) ignorujú, ale podľa mňa to nie je génová terapia a rovnako si myslím, že cirkev má svoje preferencie a tie sú zabrániť nevynútenými úmrtiami a posilniť pomoc v chorobe, preto aj pápež vakcináciu podporuje a ani islam sa jej nebráni.

Vy ste internista, zaujali ma vaše názory na to, že sa vlastne covidu báť pred päťdesiatkou (vekom) nemusíme.  Spomínali ste aj lieky, ktoré užívali vaši pacienti napr. liečení pri srdcových problémoch, a nemali teda zlý priebeh choroby. Sú teda k dispozícii na covid nejaké lieky, alebo je to stále o ivermektine? Možno z vašej skúsenosti…

Som internista a sú symptomatické lieky na zmierňovania symptómov ľahkého aj ťažšie ho ochorenia, sú lieky, o ktorých je niekto presvedčený, že majú viac ako len symptomatické účinky, ako je napríklad ivermektin alebo kolchicin, hydroxychlorochinon, rôzne antivirotiká, ale žiadna väčšia štúdia ich nedokázala potvrdiť, a potom sú tu monoklonálne protilátky ktoré sú účinné, efektívne a pre vysokú cenu a prísne indikácie kritériá nedostupné pre masové využitie. Liečba ATB, kyslíkom, ventilácia už nie je liečba vírusovej infekcie, ale ťažkého orgánového poškodenia spôsobeného vírusom.

Zaujímalo by ma, prečo sa v súvislosti s covidom hovorí ako o chorobe, ktorá by to mala byť stále. Všimli ste si, že nikto nehovorí nič v zmysle, aby sme sa prestali báť, že máme pripravené nemocnice, lieky, že vírus časom oslabne a budeme s ním musieť žiť normálne? Aký je to na váš názor?

To neviem prečo, ja to hovorím stále. Covid oslabne, prirodzenou cestou, nakoľko smrtiace mutácie vymrú so svojimi hostiteľmi, prestane byť hrozbou pre verejné zdravie. Vakcinácia je šanca ako skrátiť túto dobu a minimalizovať ľudské obete. Je veľmi pravdepodobné, že táto istá epidémia pred 150 rokmi by viedla k desiatkam miliónov mŕtvych a k výraznej redukcii populácie nad 65 rokov a trvala by 5, možno 10 rokov. Vakcináciou, podľa môjho názoru, môžeme zabrániť úmrtia a skrátiť dobu pandémie na 1 – 2 roky, ak rátame že 1,5 roka už pandémia prebieha. Potom budeme môcť žiť úplne normálne, ale myslím si,  že ľudia už zistili, že rúška, hygiena rúk a odstupy bránia prenosu nielen Covidu, ale aj chrípky a iných infekčných respiračných ochorení, tak súčasťou normy bude aj nosenie rúšok, samozrejme dobrovoľné, tak ako je to už dlhé roky bežné v ázijských krajinách – Japonsko, Čína, Kórea…Do autobusu, lietadla… Ešteže nemáme metro. Bol som pred tromi rokmi v Kyote, pred desiatimi v Pekingu a tam malo vtedy na ulici viac ľudí rúško, ako u nás teraz na vrchole pandémie.

Budete ošetrovať ľudí aj neočkovaných, alebo ich liečenie budete niečím podmieňovať (testom a podobne)?

Považujem osobne za absolútne neprípustné, aby lekár v ambulancii odmietol poskytnúť zdravotnú starostlivosť komukoľvek, kto ju potrebuje. Zvlášť opovrhnutiahodné je selektovať pacientov podľa ich statusu očkovania. Dokonca osobne si myslím, že táto otázka, pokiaľ ňou lekár nesleduje konkrétny diagnostický, medicínsky účel, by ani nemala v ordinácii padnúť. Správne používanie ochranných pomôcok, aplikácia hygienické epidemiologického režimu v ambulancii vylučuje diskrimináciu neočkovaných, očkovaných či hoci aj infikovaných vírusom.

MUDr. Slavomír ŠUCH: Zvlášť opovrhnutiahodné je selektovať pacientov podľa ich statusu očkovania
Mudr. Slavomír Šuch

Prečítajte si aj 7 otázok pred treťou vlnou, ktoré verejne položil MUDr. Slavomír Šuch

Tak v práve prijatom novom zákone sme sa dozvedeli, čo štát najbližšie mesiace bude vyžadovať od občanov kvôli “ tretej vlne “ v záujme ochrany verejného zdravia

Teraz by sme my, občania, mohli informovať štát, čo z toho istého dôvodu, ochrany verejného, ale aj individuálneho zdravia, očakávame od neho.

V pretekoch autorít o počet bezplatných Ag, PCR či protilátkových testov, ktoré sa štát rozhodol „udeliť“ rôznym kategóriám občanov a zároveň aj zadefinovaní týchto kategórií – slušní, zodpovední, očkovaní, tí ostatní, väčšinou označovaní ako „opice, dezoláti, kotleby, smerohlasy, “ ma napadlo niekoľko otázok, ktoré sa nikto v zápale „zjednocovania “ spoločnosti v boji proti Covid-19 nikto zatiaľ neopýtal.

Zdravotníctvo na jeseň 2021 by malo byť v úplne inej kondícii, ako tomu bolo na jeseň 2020.

Ako vláda zúročila obdobie ústupu Covidu a viac ako rok skúseností s prípravou na tretiu vlnu, aby sa neopakoval katastrofálny scenár hromadného umierania seniorov po desiatkach denne ?

1) Špeciálne lôžka – oddelenia pre Covid.

Koľko lôžok sa podarilo vybudovať pre covidových pacientov, s kompletným personálom. ( Nie lôžka reprofilizované, ako tomu bolo predtým, kedy sa zrušili v nemocniciach celé chirurgické, aj iné oddelenia, ktoré prestali poskytovať svoje odborné výkony a ukladali sa tam covidoví pacienti, na úkor špecializovanej starostlivosti.)

2) Kapacita lôžok a prístrojov pre intenzívnu starostlivosť.

O koľko sa navýšila kapacita prístrojov na umelú pľúcnu ventiláciu a HFNO v nemocniciach v jednotlivých regiónoch oproti predchádzajúcej vlne.

3) Zvýšenie počtu zdravotníkov špecializovaných na liečbu Covid.

Koľko lekárov, stredného zdravotného personálu SZU vyškolili na ich obsluhu, aby bola kapacita prístrojov obsluhovaná vyškoleným certifikovaným personálom. Absolútne číslo, aj percentuálne vyjadrenie by potešilo.

4) Optimálne využívanie kapacít na liečbu Covid v rámci celého Slovenska.

Ako sa preorganizovalo distribuovanie príjmu pacientov s covidom, aby sa zabránilo chaosu s preplnenými nemocnicami a márnicami v jednej, pri nenaplnenej kapacite v inej časti Slovenska, ako si spomíname na Nitru.

5) Posilnenie prednemocničnej lekárskej starostlivosti, liečba prvých 5 – 6 dní ochorenia

Aký je plán pre primárnu ambulantnú sféru, ktorá má jediná možnosť liečiť pacientov doma?

6) Ako skončila Atómová zbraň na Covid?

Koľko plánuje obnoviť MOM a s akou testovacou kapacitou na bezplatné, dobrovoľné, bezbariérovo dostupné testovanie Ag a PCR testami, za účelom sťahovania „bezpríznakových “ šíriteľov vírusu.

7) Zodpovední, dezoláti – Covid-19 nerozlišuje, politici áno.

Ľudia, bez ohľadu na to ako ich v tejto chvíli vládna garnitúra škatuľkuje, potrebujú vedieť, čo môžu pri naplnení predpokladaného scenára tretej vlny očakávať od zdravotného systému, ktorý je tu pre všetkých, apolitický a ktorý musí byť a mal by byť, pri tom objeme financií, ktoré sa použili a ešte použijú pod zámienkou covid, plne funkčný a oveľa lepšie pripravený, ako bol na jeseň 2020.

Snažím sa do celospoločenskej diskusie vniesť trochu odbornosti a naviesť nenápadne autority na nekonfliktný, upokojujúci a nerozdeľujúci spôsob komunikácie.

Myslíte že mám nádej na úspech?

MUDr. Slavomír ŠUCH: Zvlášť opovrhnutiahodné je selektovať pacientov podľa ich statusu očkovania
Foto: covidový zápal pľúc, obojstranný

Pýtala sa Heňa Ďurovová/foto FB

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články