20.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Možno na budúci rok tu bude lotéria – koho vyžrebujú na operáciu, varuje smutne Mária Lévyová

Slovenské zdravotníctvo krváca, ba doslova padá na kolená. A nemôžu za to iba nezaočkovaní ľudia, ako sa to snažia nahovárať naši (ne)obľúbení politici, ale sú to práve oni, ktorí pomáhajú aby na tie kolená padlo celkom.

Už roky majú naši politici plné ústa toho ako treba niečo s naším zdravotníctvom robiť, pravda je ale taká, že s na jeho zlepšenie nerobia takmer nič. A teraz, v čase koronakrízy, je to ešte horšie. Po druhej vlne odišla časť lekárov aj zdravotných sestier a po tejto to bude zrejme ešte horšie. Dôvod? Ako ináč, peniaze. Veľmi zaujímavý status napísala na tému slovenského zdravotníctva prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová.

Zdravotníctvo je podfinancované a personálne poddimenzované

„Keď som videla Fica ako stojí pri tabuli a rozhadzuje naše peniaze na vlaky zadarmo, obedy zadarmo… Bolo mi ťažko. Keď vidím ako sa rozhadzuje v týchto ťažkých časoch na lotérie, nezmyselné poukážky pre dôchodcov, tak je mi ešte ťažšie,“ priznáva Mária Lévyová v úvode statusu a dodáva, že už sa pristúpilo k triaži v nemocniciach, na operácie mnohí čakajú aj dlhšie ako rok, na záchranku s infarktom aj hodinu, mnohí z nás žijú v neistote a nevedia kedy nám, naším blízkym pôjde doslova o život. „Zdravotníctvo je podfinancované, personálne poddimenzované, stupňuje sa napätie a nevraživosť hlavne voči zdravotníkom. Je pred totálnym kolapsom a stále sa hľadajú formy ako na ňom ušetriť. Prečo??? Prečo finančné zdroje vo výške 600 mil. eur. nesmerujú do zdravotníctva???“ pýta sa prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov.

https://www.nitranoviny.sk/i-matovic-loteria-ulohu-splna-podla-neho-bola-priorita-bola-odmenit-nie-zvysit-zaockovanost/

Na navýšenie miezd zdravotníkov, nie v rámci jednorazových odmien, ale kvôli tomu, aby neodchádzali do zahraničia je podľa Lévyovej potrebných 400 mil. eur. „Lekári majú v porovnaní s Českom o 200 eur nižšie mzdy a sestry takmer o 500 eur. Na inovatívne lieky je potrebných 80 mil. eur., aby onkologický pacienti nemuseli robiť zbierky a dostali liečbu ako v okolitých štátoch, aby deti so zriedkavými ochoreniami mali dostupnú liečbu a neboli odkázané na dary a milodary a rodičia si nepredávali strechu nad hlavou. Na dobehnutie odloženej zdravotnej starostlivosti by bolo potrebných 200 mil. eur,“ spomína a vyratúva Lévyová.

https://www.nitranoviny.sk/sr-je-v-europe-vnimana-ako-krajina-ktora-nema-zaujem-o-inovativnu-liecbu/

Možno na budúci rok tu bude lotéria - koho vyžrebujú na operáciu, varuje smutne Mária Lévyová

Štát nariadil na zdravotníctve šetriť aj na budúci rok

„Ak nebudú postačovať domáce kapacity, tak by mohli ísť pacienti na operácie do okolitých štátov (je to aj v Programovom vyhlásení vlády pre zdravotníctvo), umožňuje to aj Smernica EÚ o cezhraničnej starostlivosti (ceny za starostlivosť sú však vyššie),“ konštatuje Mária Lévyová, podľa ktorej rast cien energií, potravín pocítia všetky nemocnice, či už štátne, alebo neštátne, ktoré sa ale nemôžu zadlžovať. „Pacienti majú právo na lepšiu stravu, aj na to, aby ležali vo vykúrených izbách, aby sa nemuseli báť, že na nich bude padať omietka, že ich budú ohrozovať plesne….,“ odkazuje Lévyová politikom.

https://www.nitranoviny.sk/peter-visolajsky-odchadzaju-sestry-aj-lekari-co-spravil-stat-preto-aby-sa-tak-nestalo/

„Štát nariadil na zdravotníctve šetriť aj na budúci rok napr. na liekoch 140 mil. eur. Vyčlenil pre zdravotníctvo rezervu vo výške 220 mil. eur. Pri prepočítaní nákladov vyššie je jasné, že je to iba tretina z toho, čo by sme potrebovali my pacienti a zdravotníci. Možno na budúci rok tu bude lotéria – koho vyžrebujú na operáciu a v akej výške mu dajú poukážku, aby si nemusel hradiť všetko z vlastného vrecka,“ konštatuje na záver statusu smutne Mária Lévyová.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články