17.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Ministerstvo vnútra: Poslanec P. Pčolinský šíri dezinformácie o zmene volebného zákona

Predložená novela tzv. volebného zákona nemení pravidlá, pokiaľ ide o prekážky vo výkone volebného práva. Ministerstvo vnútra (MV) SR to uviedlo v reakcii na tvrdenie poslanca Sme rodina Petra Pčolinského na sociálnej sieti. Pčolinský napísal, že novela umožní vylúčiť z volieb všetkých, ktorí nie sú zaočkovaní. Rezort hovorí o šírení dezinformácií. TASR o tom informovala riaditeľka tlačového odboru MV SR Barbara Túrosová.
      „Mrzí nás, že koaličný poslanec preferuje možnosť štyroch červených výkričníkov miesto toho, aby si najprv sám preveril všetky skutočnosti a informoval sa o obsahu pripravovanej novely zákona tak, aby verejne nešíril dezinformácie s cieľom, ktorý je už viac ako očividný,“ skonštatovala Túrosová.
      Ako vysvetlil rezort, zákon o podmienkach výkonu volebného práva ustanovuje prekážku, ktorá má za cieľ ochranu verejného zdravia. „V súvislosti s pandemickou situáciou však v zákone absentoval administratívny postup vyznačenia tejto prekážky v zozname voličov. Tento postup je predmetom novely tzv. volebného zákona,“ vysvetlili v stanovisku.
      To, ktorí voliči predstavujú hrozbu pre verejné zdravie a všetkých občanov, ustanovuje podľa rezortu osobitný predpis, a to zákon na ochranu verejného zdravia. „Novela volebného zákona v žiadnom prípade nesprísňuje ani nepoľavuje, teda žiadnym spôsobom nemení pravidlá zaužívané v Slovenskej republike viac ako 30 rokov,“ zdôraznila Túrosová.
      Návrh novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva z dielne ministerstva vnútra, ktorý upravuje aj zákon o volebnej kampani a ďalšie zákony, zatiaľ neprešiel vládou. Na poslednom júlovom rokovaní kabinet pri danom bode rokovanie prerušil pre politické pripomienky hnutia Sme rodina, ktoré mali súvisieť s navrhovanými zmenami pri moratóriu.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články