2 C
Nitra
utorok, 28 marca, 2023

Minister Naď: Na Slovensku bude viac spojeneckých vojakov, ide o zvýšenie obrany Slovenska

Vláda dnes schválila navýšenie mandátu spojeneckých profesionálnych vojakov o 900. Mandát podlieha ešte schvaľovaniu NR SR, uviedol dnes na facebooku minister obrany SR Jaroslav Naď.

„Koľko je tu spojeneckých vojakov teraz? Momentálne je na Slovensku okolo 800 profesionálnych vojakov, ktorí slúžia ako prvok odstrašenia.Koľko ich bude po novom?Mandát hovorí z navýšenia do 2100 na do 3000 spojeneckých vojakov.

Minister Naď: Na Slovensku bude viac spojeneckých vojakov, ide o zvýšenie obrany Slovenska
Minister obrany SR Jaroslav Naď

Prečo navyšujeme mandát? S príchodom ďalšieho systému Patriot k nám logicky musí prísť ďalšia jednotka, ktorá bude systém obsluhovať. V prípade navýšenia nemeckých vojakov ide o potrebu pri obsluhe systémov Patriot. Slovinsko vyšle na naše územie v rámci posilnenej prítomnosti NATO mechanizovanú jednotku vo väčšom počte, čo sme avizovali už pri spoločnom rokovaní spolu so slovinským ministrom, pri jeho návšteve Slovenska. O navýšenie počtov požiadala aj Česká republika, ako vedúca krajina NATO eFP na Slovensku. Upozorňujem, že nejde o trvalú prítomnosť a spojeneckí vojaci poskytujú techniku zadarmo. Tiež dodávam, že sme pár kilometrov od reálneho vojnového konfliktu, preto musíme urobiť všetky dostupné opatrenia, ktoré realizujú aj ostatné krajiny s cieľom zabezpečenia kolektívnej obrany,“ napísal.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články