19.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Mesto Vráble už takmer 30 rokov podporuje medzinárodnú spevácku súťaž IUVENTUS CANTI

Mesto Vráble rozozvučia hlasy mladých spevákov z viacerých krajín Európy a dokonca aj z Japonska.

Už v pondelok 13. júna začína spevácka súťaž IUVENTUS CANTI, ktorú každoročne organizuje Základná umelecká škola Imricha Godina Vráble.

Cieľom súťaže je najmä poskytnúť priestor mladým talentovaným spevákov, aby sa mohli odprezentovať, a tiež ukázať publiku súčasné trendy slovenskej speváckej školy a tiež iných krajín. Mesto Vráble podporuje medzinárodnú súťaž už od jej vzniku.

Súťaž IUVENTUS CANTI sa konala po prvýkrát už v roku 1993. ZUŠ Imricha Godina Vráble ju organizuje s podporou mesta Vráble, ktoré venuje hlavnú cenu výhercovi formou finančnej odmeny. „Súťaž pre mnohých mladých spevákov, ktorí hudbe obetujú všetok svoj čas, znamená príležitosť zmerať si sily s konkurenciou, no môže znamenať aj akési odštartovanie ich kariéry. Aj preto mesto Vráble už dlhé roky podporuje túto krásnu výnimočnú a zároveň záslužnú súťaž,“ povedal primátor mesta Vráble Tibor Tóth.

Tento rok mesto venuje výhercom takmer 5-tisíc eur. T. Tóth dodáva, že ako primátor je hrdý na tradíciu tejto súťaže a rád podporuje kultúrne podujatia, ktoré nielen ponúknu kvalitný kultúrny zážitok obyvateľom Vrábeľ, ale majú presah aj do podpory mladej generácie. 

Mesto Vráble už takmer 30 rokov podporuje medzinárodnú spevácku súťaž IUVENTUS CANTI
Zdroj: ZUŠ Imricha Godina, fb

IUVENTUS CANTI podporuje okrem Mesta Vráble i Európska únia hudobných súťaží pre mládež (EMCY), Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a tiež Fond na podporu umenia. V tomto ročníku súťaže budú medzi sebou súperiť speváci zo Slovenska, Českej republiky, Nemecka, Poľska, Chorvátska, ale i z ďalekého Japonska. Meno absolútneho víťaza sa verejnosť dozvie na slávnostnom vyhlásení v piatok 17. júna o 18:00 hod, po ktorom bude nasledovať záverečný koncert víťazov.

Medzinárodná súťaž vznikla na počesť slávneho vrábeľského rodáka Imricha Godina, ktorý bol nielen operným spevákom známym v celej Európe, ale aj významným hudobným vysokoškolským pedagógom. 

Imrich Godin študoval spev vo Viedni a ako pedagóg pôsobil na univerzitách v Berlíne, Ríme, Paríži i Miláne. Sedem rokov bol sólistom viedenskej Štátnej opery. Stvárnil hlavné úlohy v slávnych operách Bohéma, Tosca, Madame Butterfly, Rigoletto, Trubadúr, Aida, Rusalka a ďalších. Od roku 1946 účinkoval ako sólista a režisér opery Štátneho divadla v Košiciach. Pochovaný je v rodných Vrábľoch na mestskom cintoríne v rodinnej krypte s kaplnkou.

(ds)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články