9.1 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

Milan BELICA: Zo srdca vám želám veľa, veľa pevného zdravia, pohody a spokojnosti v kruhu rodiny

Vážení spoluobčania,

dovoľte mi poďakovať portálu nitranoviny.sk za objektívne informácie a za možnosť pozdraviť Vás na prahu vianočných sviatkov v končiacom sa roku 2021, v ktorom si pripomíname 20. výročie vzniku samosprávnych krajov. Prvé voľby do orgánov vyšších územných celkov sa konali 1. decembra 2001, kedy nadobudol účinnosť zákon o samosprávnych krajoch, čím sa istým spôsobom zavŕšilo inštitucionálne budovanie štátu v ústavných rámcoch Slovenskej republiky.

V tejto súvislosti je náležité konštatovať, že náš Nitriansky samosprávny kraj (NSK) v maximálnej možnej miere využíva svoj kompetenčný rámec a zodpovedné hospodárenie s pridelenými finančnými zdrojmi. V ekonomickej oblasti je desať rokov najlepšie hospodáriacim krajom s výborným finančným zdravím, a čo treba zvlášť podotknúť, aj s najnižším úverovým zaťažením na hlavu obyvateľa kraja, čo dlhodobo potvrdzujú každoročné analýzy ekonomického inštitútu INEKO.

Milan BELICA: Zo srdca vám želám veľa, veľa pevného zdravia, pohody a spokojnosti v kruhu rodiny
Milan Belica, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja

Jedným dychom však musím pripomenúť, že súčasné obdobie vrátane celého tohto roka patrí k najnáročnejším, aké som vo svojom pôsobení na čele kraja zažil a aké zažíva celá spoločnosť vrátane verejnej správy. Vyčerpávajúca pandemická situácia sužuje ľudí, uberá sily zdravotníkom, podpisuje sa pod zhoršujúce sa medziľudské vzťahy. Dobré, motivujúce, informácie sa stali podpultovým tovarom, slovo nádej sa takmer nepoužíva. Ale život beží ďalej. Preto v roku 2022, ktorý je vrchovato naplnený náročnými výzvami, bude NSK vykonávať svoje kompetencie v súlade s vyrovnaným rozpočtom vo výške takmer 285 miliónov eur, ktorý konsenzuálne schválil krajský poslanecký zbor na decembrovom zasadnutí Zastupiteľstva NSK. Napriek zložitej globálnej situácii je rozpočet vystavaný takým spôsobom, aby reagoval na možné riziká a zameral sa na aktuálne priority najmä v oblasti vzdelávania, zdravotníctva, sociálnych vecí a cestnej infraštruktúry tak, aby NSK zlepšením služieb ešte viac prispel k celkovému skvalitneniu života svojich obyvateľov.

Dovoľte, vážení spoluobčania a čitatelia portálu nitranoviny.sk , aby som Vám na prahu vianočných sviatkov zo srdca poželal veľa, veľa pevného zdravia, pohody a spokojnosti v kruhu rodiny. Do nového roku Vám prajem mnoho osobných a pracovných úspechov, dôvod na životný optimizmus a veľa dobrej energie.

S úctou,

Milan Belica, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články