9.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Miestni hasiči darovali krv spoločne, traja z nich prvýkrát

Hasiči z obce Harichovce neďaleko Spišskej Novej Vsi sa nedávno rozhodli spoločne darovať krv. Priamo do zbrojnice k nim prišla mobilná odberová jednotka transfúziologického oddelenia nemocnice v Levoči, ktorej dohromady darovali takmer 7000 mililitrov krvi. Primár transfúzneho oddelenia, krvnej banky a hematologickej ambulancie Rastislav Osif uviedol, že traja z nich sa na odbere zúčastnili prvýkrát.

Primár ocenil angažovanosť harichovských hasičov, ktorí sa tak podľa neho stali dvojnásobnými záchrancami. Zároveň verí, že budú inšpiráciou aj pre ďalších potenciálnych darcov.

Osif v tejto súvislosti upozornil na to, že sa blíži letné obdobie, ktoré je z hľadiska počtu darcov najslabšie. „Krvi však nie je nikdy dosť a chýba aj počas leta. V levočskej nemocnici sú odbery každý utorok a štvrtok od 7. hodiny,“ uviedol. Najviac darcov krvi oddelenie eviduje v prípade krvnej skupiny 0. Naopak, najmenej darcov sa podľa primára vyskytuje pri krvnej skupine AB. „Každý darca bez ohľadu na krvnú skupinu je u nás vítaný. Niekedy sa pasujeme s nedostatkom konkrétnej skupiny a v prípade potreby našich ochotných darcov kontaktujeme. Záujemcovia sa môžu na odber vopred objednať na telefónnom čísle, ktoré je zverejnené aj na stránke nemocnice,“ dodal Osif.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x