21.1 C
Nitra
streda, 26 júna, 2024

Martin: Cenu Martina Benku za roky 2019 a 2020 si prevzalo deväť laureátov

Cenu Martina Benku za roky 2019 a 2020 si vo štvrtok prevzalo na pôde Slovenského národného múzea (SNM) v Martine deväť laureátov z radov výtvarných umelcov a teoretikov umenia. TASR o tom informovala kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine Milena Kiripolská.
      Za rok 2019 si Cenu Martina Benku za výtvarnú tvorbu odniesli Eva Moflárová a Martin Šafárik. Cenu za dielo teórie, kritiky a dejín slovenského výtvarného umenia získal Tomáš Surý. Cenu absolventovi výtvarnej vysokej školy udelil Fond výtvarných umení Nikole Aronovej a Sebastiánovi Komáčekovi.
      Za rok 2020 sa laureátmi Ceny Martina Benku stali Lucia Jarotta, Vladimír Vakov a Ján Hrčka za výtvarnú tvorbu. Ocenenie absolventa umeleckej vysokej školy za rok 2020 získal Ľubomír Slovinský. „Verejnosti ich predstavili na spomienkovej slávnosti pri príležitosti 133. výročia narodenia významného slovenského umelca. Ocenenie, ktoré nesie jeho meno, sa tento rok udeľovalo už po štyridsiaty šiesty raz,“ uviedla Kiripolská.

Martin: Cenu Martina Benku za roky 2019 a 2020 si prevzalo deväť laureátov
Na snímke ocenení za rok 2020, zľava  Ján Hrčka, Ľubomír Slovinský, Lucia Jarotta a Vladimír Vakov počas udeľovania Ceny Martina Benku za rok 2020 v budove Slovenského národného múzea v Martine  9. septembra 2021. FOTO TASR – Erika Ďurčová


      Na spomienkovej slávnosti sa stretli umelcovi príbuzní, rodáci, spolupracovníci i obdivovatelia maliarskej tvorby. „Podujatie sa uskutočnilo v priestoroch Etnografického múzea SNM. Dôvodom je rekonštrukcia budovy Múzea Martina Benku, vktorej maliar žil, tvoril posledných 12 rokov aspolu s dielami ho daroval štátu. Podľa umelcovho želania sa na spomienkovej slávnosti každý rok udeľuje Cena Martina Benku,“ doplnila kultúrno-propagačná manažérka SNM.
      Ocenenie udeľuje Rada Fondu výtvarných umení vštyroch kategóriách na základe odporúčania Komisie pre správu pozostalosti Martina Benku. „Získať ho môžu začínajúci a etablovaní výtvarní umelci a teoretici umenia, ktorí svojimi dielami či teoretickými prácami významne obohatili slovenskú kultúru a umenie,“ dodala Kiripolská s tým, že slávnosť pokračovala položením venca na umelcov hrob na Národnom cintoríne.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články