9.1 C
Nitra
utorok, 27 septembra, 2022

Mária Kolíková sa ohradzuje voči útokom na mimovládne organizácie

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková sa ohradzuje voči útokom na mimovládne organizácie (MVO). Uviedla to v reakcii na minulotýždňové slová ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) o zneužívaní prostriedkov určených na inklúziu rómskej komunity mimovládnymi organizáciami.

„Počas prerokúvania návrhu o finančnej podpore misijnej pastoračnej práce v rómskych komunitách pre Konferenciu biskupov Slovenska (KBS) na rokovaní vlády som sa ohradila voči útokom na mimovládne organizácie. To bol napokon aj hlavný dôvod, pre ktorý som vyvolala hlasovanie o tomto bode, pri ktorom som sa zdržala,“ vyhlásila ministerka.

Mimovládne organizácie a ďalšie združenia si podľa jej slov zaslúžia poďakovanie za prácu, ktorú vykonávajú. „V mnohých oblastiach suplujú štát a často robia nezastupiteľnú činnosť. Každý, kto chce vedieť, z akých zdrojov sú financované, a ako tieto prostriedky používajú, si informácie nájde, lebo transparentnosť je v tomto pomerne vysoká,“ podotkla s tým, že aj takéto vyhlásenia sú vodou na mlyn kampani, ktorú voči MVO dlhodobo vedú extrémisti.

Mária Kolíková sa ohradzuje voči útokom na mimovládne organizácie
Foto: Archív NN

Matovič po minulotýždňovom rokovaní vlády pri prezentovaní schválenia príspevku 330.000 eur na projekt misijnej pastoračnej činnosti pre KBS uviedol, že práve pastoračné aktivity sa ukazujú ako najefektívnejší spôsob práce s rómskou komunitou v protiklade s prácou mimovládnych organizácii, ktoré podľa neho zneužili grantové prostriedky určené na inklúziu rómskej komunity. Žiadnu organizáciu však nekonkretizoval.

Mimovládne organizácie v otvorenom liste vyzvali Matoviča i ostatných členov vlády, aby svojimi vyjadreniami nedehonestovali prácu neziskového sektora a podporovali širokú participáciu občianskych iniciatív v hľadaní efektívnych a prospešných riešení začlenenia marginalizovaných rómskych komunít. Občianske združenia eduRoma, Divé maky a Romano Kher – Rómsky dom či Rómske advokačné a výskumné stredisko kritizujú, že Matovič obhajoval krok vlády na podporu KBS klamlivými a paušalizujúcimi útokmi.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články