25.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Marek MADRO: V čase lockdownu a návratu do škôl stúplo sebapoškodzovanie ako zvládacia stratégia

Ako pracuje mozog s rozporuplnými informáciami? Ako ich vyhodnocuje a čo sa deje? Mám na mysli množstvo rýchlo sa meniacich a nejasných, či nestabilných informácií. Mohli sme sa s tým stretnúť aj počas pandémie.

Marek MADRO: V čase lockdownu a návratu do škôl stúplo sebapoškodzovanie ako zvládacia stratégia
Zdroj: FB IPčko

Dostávať veľa protichodných informácii, zisťovať rýchlo meniace sa skutočnosti môže vyvolávať pocit obrovskej neistoty. Pre ľudí je prirodzené, že chcú mať vo svojom živote istoty, že ich dokonca potrebujeme. Ak nám niekto túto našu istotu zoberie, dostávame sa do situácie, ktorá môže byť pre nás stresujúca. V tomto momente sa môže zapínať v našom mozgu výstražný systém, ktorý nás varuje, aby sme rýchlo vymysleli plán, podľa ktorého budeme ďalej postupovať. Avšak aj tento náš výstražný systém má isté hranice. A po čase môže z týchto protichodných informácii prichádzať vyčerpanosť, dokonca niekedy až fyzická únava.

Čo IPčko pripravuje v najbližšom období?

Aktuálne máme náš najnovší projekt Krabičku bezpečia, ktorú sme vytvorili ako nástoj pomoci pre mladých ľudí, ktorí sa sebapoškodzujú. Z našich skúsenosti na linkách pomoci vyplynulo, že v čase lockdownu a návratu do škôl stúplo sebapoškodzovanie ako zvládacia stratégia. Je to aj z toho dôvodu, že v čase lockdownu sa výrazne eliminovali možnosti a zvládanie zdroje alebo prestali fungovať a nebol dostatok možností na vyhľadávanie a vytvorenie nových zvládacích stratégií.

Jednoducho nadšení profesionáli. Tak by som pomenovala OZ IPčko, ktoré združuje dobrovoľníkov z radu psychológov a sociálnych pracovníkov. Svoj voľný čas venujú mladým ľuďom, ktorí sa ocitli v zložitých, často až krízových životných situáciách. O poslaní tejto organizácie som sa porozprávala s programovým riaditeľom PhDr. Marekom Madrom, PhD.

Rozhovor s Marekom Madrom o IPčku a problémoch mladých ľudí si prečítajte dnes o 18.00 hodine na www.nitranoviny.sk.

Ilustračné foto: Soňa Maletz

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články