21.1 C
Nitra
pondelok, 27 mája, 2024

Majitelia neudržiavaných stavieb si od nového roka poriadne PRIPLATIA

Od budúceho roku budú majitelia neudržiavaných stavieb v meste Žiar nad Hronom platiť oveľa vyššiu daň z nehnuteľností.

Ako radnica informovala na webovej stránke mesta, poslanci zvýšenie schválili na poslednom tohtoročnom rokovaní mestského zastupiteľstva. Týmto spôsobom chcú motivovať vlastníkov objektov, ktoré sú v zlom stave, aby sa o svoj majetok postarali, zlepšili jeho stav a celkový vzhľad týchto objektov.

Majiteľ dal vilu v Nitre zbúrať

Možnosť zaviezť vyššiu daň vyplynula z novej legislatívy, ktorú schválil parlament ešte v tomto roku. Výška dane pritom môže narásť až desaťnásobne. Podľa všeobecne záväzného nariadenia sa taktiež zvyšujú niektoré miestne dane. Od januára 2023 vzrastie v Žiari nad Hronom daň z nehnuteľností o 0,06 eura na meter štvorcový, taktiež daň za využívanie verejného priestranstva o 10 eur a daň za ubytovanie o 0,07 eur.

Majitelia neudržiavaných stavieb si od nového roka poriadne PRIPLATIA
V centre Nitry na Kmeťkovej ulici sa v roku 2021 večer zrútil dom.

Daň z nehnuteľnosti zvyšuje samospráva, z dôvodu zosúlaďovania rozdielu medzi najvyššou a najnižšou sadzbou dane za jednotlivé stavby a taktiež za jednotlivé bytové a nebytové priestory, až na desaťnásobok.

„Verím, majitelia stavieb, ktoré špatia mesto alebo ohrozujú ostatných, začnú konečne konať. Teda buď pristúpia k rekonštrukcii, alebo nájdu iného vlastníka, ktorý bude mať záujem stavbu využiť,“ uviedol primátor mesta Peter Antal.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články