15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

M. Patakyová: Z Kališťa zmizol po druhej svetovej vojne život, nie však spomienky

Z Kališťa zmizol po druhej svetovej vojne život, nie však spomienky. Pri príležitosti sobotného podujatia Stretnutie generácií v obci Kalište v Banskobystrickom okrese to uviedla verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Obec Kalište počas druhej svetovej vojny vypálili nacisti.
      Ako ďalej poznamenala, Kalište bolo významným centrom v rámci Slovenského národného povstania (SNP) a jeho obyvatelia sa do histórie spojenej s vojnou zapísali ako postavy napomáhajúce partizánom v boji proti nacistickým silám. „Ich výhodou boli výborné znalosti terénu, vďaka ktorým sa spočiatku dokázali pred nepriateľmi brániť. Tragickým sa však stal 18. marec v roku 1945, keď nemecké vojsko dedinu obkľúčilo a vypálilo,“ spomenula s tým, že o život pri tom prišlo 13 ľudí a 36 domov sa premenilo na popol.
      Podľa nej svoju nezastupiteľnú úlohu má pri úvahách o budúcnosti poznanie minulosti poznačenej krivdou. „V tejto súvislosti považujem stretnutia s ľuďmi, ktorí prežili nepredstaviteľné hrôzy druhej svetovej vojny a čelili prenasledovaniu a masívnemu potláčaniu základných práv, za nesmierne cenné,“ zdôraznila. „Je potrebné uvedomiť si, že plynutím času bude takýchto vzácnych momentov čoraz menej, ich svedectvá však budú prežívať aj vo forme pamätných podujatí, akým je aj Stretnutie generácií v Kališti,“ podotkla.
      „Nech sú naplnené naše rozhodnutia múdrosťou a nech tieto rozhodnutia obstoja v plynutí času tak, ako pred nami obstáli rozhodnutia obyvateľov Kališťa podporovať partizánov a Slovenské národné povstanie bez ohľadu na ohrozenie a stratu svojich životov i svojich blízkych,“ ukončila s tým, že miesto, akým je Kalište, v nej zanecháva posolstvo, aby poznatky týkajúce sa vraždenia zachraňovali ohrozených dnes i v budúcnosti.

Zdroj: TASR

Foto: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články