10.1 C
Nitra
streda, 17 apríla, 2024

Lukáš ČURGALI: Dalo sa predísť katastrofe z Polygonu?

Momentálne Nitrou rezonuje udalosť, ktorá sa stala tesne po Novom roku. Desiatky ľudí prišli o všetko, čo mali a ich život začína prakticky od nuly.

Pár dní po tejto tragédií rezonuje v Nitre otázka, či sa dalo tomu zabrániť, alebo, kto je za to zodpovedný? Momentálne prebieha vyšetrovanie a na sociálnych sieťach kolujú informácie o tom, ako na streche niekto zapálil ohňostroj. Svoju zodpovednosť musí na seba vziať aj vedenie mesta, ktoré tento rok úplne vypustilo silvestrovský program. Takmer 78-tisícové mesto a dvojhodinový program bez ohňostroja a stánkov? Ako dieťa si pamätám, že sa na pešej stretávali  rodičia, kolegovia, susedia, ale aj známi a neznámi. Program začínal už od 20.00, hrávali tam známi nitrianski, ale aj slovenskí interpreti, a na záver bol veľký ohňostroj…

Lukáš ČURGALI: Dalo sa predísť katastrofe z Polygonu?
Obrovský požiar polyfunkčnej budovy s bytmi v Nitre, ktorý niekto spôsobil na Nový rok, si našťastie nevyžiadal žiadne ľudské obete. Zdroj: FB / Polícia NR kraj

Tento rok tam bolo cca 50 ľudí, program DJ na dve hodinky a stánky zatvorené. Bohužiaľ, mesto rozhadzuje peniaze na komunitné centrá a potom ruší, čo sa dá. Možno, ak by sa mesto spamätalo, urobilo by zábavu, stánky, punč a ohňostroj pre občanov, snáď by sa tomuto všetkému dalo zabrániť. Keby kompetentní zakázali alebo obmedzili predaj pyrotechniky len na kategóriu 1, tiež sa mohlo predísť katastrofe a škodám, ktoré sa môžu priblížiť aj k miliónu eur.

Čarovný svet imobilného Michala KRÁSNEHO a jeho rodiny. Pred požiarom

Myslím si, že ohňostroj má mať na starosť človek, ktorý sa tomu rozumie a nie nejaký podnapitý pyrotechnik amatér, ktorý chce urobiť zo seba frajera pred susedom. Každopádne to chvíľkové potešenie prináša dosť veľa negatív. Z akéhokoľvek uhla sa na používanie pyrotechniky pozrieme, vidíme len negatíva. Táto hlučná zábava znečisťuje životné prostredie, ohrozuje ľudské zdravie, či ničí majetok. Najväčšími obeťami sú starší občania, ľudia s mentálnym postihnutím, najmenšie deti a v neposlednom rade aj domáce či voľne žijúce zvieratá. Mesto dokázalo zrušiť hazard na celom území Nitry, ale nedokáže zakázať predaj pyrotechniky 2,3 kategórie? Petíciu proti nej podpísalo už takmer 50 tisíc ľudí, ale stále s tým nikto nič nerobí. Ako sa hovorí, pokiaľ sa nestane nešťastie, nikto nič nerieši. Každopádne, už to ľudom nevráti ich majetok, ale možno sa kompetentní zamyslia nad tým, či má ohňostroj pre ľudí nejaký význam – okrem zábavy .

Lukáš ČURGALI: Dalo sa predísť katastrofe z Polygonu?
Takto to vyzerá v Polygone po požiari v niektorých bytoch.(zdroj: Luc, nn)

Nebolo by lepšie zakázať predaj pyrotechniky a urobiť raz ročne akciu na pešej zóne a uzavrieť starý rok ako kedysi? Možno túto katastrofu nemala na svedomí pyrotechnika, objavujú sa informácie aj o lampióne šťastia, alebo čínskej pomste pre Európu. Každopádne človek, ktorý to má na svedomí, bude s tým žiť dokonca života! Prevláda ľudská bezohľadnosť a vnímanie druhých sa postupne vytráca z nášho života. Potom sa ale ľudia čudujú, že sa takéto veci stávajú. Človek, ktorý dokáže ohroziť život druhých, by mal niesť za to určite zodpovednosť, ale dá sa tomu aj vyvarovať a to zakázať používať pyrotechniku a aj lampióny šťastia.

Sebeckosť a sprostosť nepozná konca kraja, a tak ako pyrotechniku, tak aj lampióny, musel nejaký mozgový atlét kúpiť a zapáliť!

Lukáš ČURGALI: Dalo sa predísť katastrofe z Polygonu?
Lukáš Čurgali, občan Nitry

(foto: Luc)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články