30.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Ľudia sa v súvislosti s aktuálnym dianím na Ukrajine môžu obrátiť na krízové linky

Ľudia sa v súvislosti s  aktuálnou situáciou na Ukrajine môžu obrátiť na krízové linky,  pripomína občianske združenie IPčko a Liga za duševné zdravie SR.  Psychológovia zároveň vytvorili viaceré materiály odporúčaní, ako situáciu lepšie zvládnuť.

„Na linkách sa táto téma objavuje stále častejšie. Na Krízovej linke pomoci, IPčko.sk a Dobrej linke zaznamenávame od včera rána desiatky prosieb o pomoc, stabilizáciu, podporu, vyjadrenie priateľstva, o vyjadrenie solidarity,“ uviedol pre TASR riaditeľ IPčka Marek Madro.

Ľudia tiež na linky volajú s úzkosťami, panickými atakmi či strachom o život a bezpečie seba i svojich blízkych, ozrejmila riaditeľka Linky dôvery Nezábudka Monika Martinezová. „Za posledných 24 hodín sa výrazne nezmenil počet volajúcich, ale téma rozhovorov. Mnohí k nám volajú prvýkrát,“ priblížila.

Ľudia sa v súvislosti s aktuálnym dianím na Ukrajine môžu obrátiť na krízové linky
Foto: Archív NN

Krízové linky v najbližšej dobe očakávajú zvýšený nápor a deklarujú svoju pripravenosť. Psychológovia ľuďom odporúčajú najmä nezahlcovať sa veľkým množstvom informácií a sústrediť sa na oficiálne zdroje a overené správy. Pripomínajú, že strach, úzkosť či plač sú v danej situácii legitímne a netreba sa za ne hanbiť. „Naopak, hovorme o tom s blízkymi ľuďmi, nezostávajme s týmito myšlienkami a pocitmi osamote. Pomôže aj písanie denníka,“ radia odborníci. Dôležité je podľa nich tiež dodržiavanie zdravého životného štýlu a bežnej dennej rutiny.
      Na Slovensku môžu záujemci využiť bezplatné krízové nonstop linky. Ide o Krízovú linku pomoci (0800 500 333) a Linku dôvery Nezábudka (0800 800 566).

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články