20 C
Nitra
piatok, 20 mája, 2022

Ľudia s kontraindikáciou očkovania BUDÚ fungovať v režime OP

Osoby, ktoré sa nemôžu zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, budú môcť fungovať v rámci režimu OP, teda ako zaočkovaní a tí, čo prekonali COVID-19. Okrem certifikátu o výnimke z očkovania potrebujú aj výsledok testu. Vykonanie PCR testu bude u takýchto ľudí bezplatné. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) zároveň v tejto súvislosti vydal nové vyhlášky. Účinnosť zmien je od štvrtka (23. 12.).

Podľa aktuálneho usmernenia môžu osoby s kontraindikáciou očkovania získať certifikát o výnimke z očkovania. Ten vydá lekár a zároveň ich zaeviduje do systému. Spolu s testom budú takéto osoby fungovať v režime OP. Negatívny výsledok PCR testu nesmie byť podľa ÚVZ starší ako 72 hodín a výsledok antigénového testu starší ako 48 hodín.
      Usmernenie vydané rezortom zdravotníctva definuje trvalé či dočasné kontraindikácie, ale aj kontraindikácie očkovania konkrétnymi vakcínami. Usmernenie je účinné od stredy a je zverejnené na stránke ministerstva zdravotníctva.

Posúdiť kontraindikáciu na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 môže podľa MZ lekár – špecialista, všeobecný lekár pre dospelých alebo všeobecný lekár pre deti a dorast. „Každý, komu lekár vydá certifikát o výnimke z očkovania, bude zaevidovaný v systéme. Centrálna evidencia kontraindikovaných osôb prispeje k tomu, aby kontraindikácia očkovania proti ochoreniu COVID-19 bola dostatočne a zodpovedne posúdená v kontexte súčasného rizika ochorenia COVID-19.  Zodpovednosť za nesprávne alebo falošne stanovenú kontraindikáciu nesie lekár. Certifikát obsahuje aj QR kód,“ priblížila Eliášová.

PCR test bude pre ľudí s kontraindikáciou plne hradený pri registrácii prostredníctvom korona.gov.sk. „Pri dočasnej kontraindikácii sa do dokladu uvedie potrebné prehodnotenie pretrvávania kontraindikácie ihneď po stabilizácii stavu, respektíve minimálne raz za tri mesiace,“ uzavrela hovorkyňa MZ.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články