15.4 C
Nitra
nedeľa, 14 apríla, 2024

Lietajúce auto patrí Nitranovi Štefanovi Kleinovi VIDEO

Vynálezca a konštruktér spod Zobora pristál so svojím lietajúcim autom na letisku v Bratislave. Štefan Klein predstavil svoje dvojmiestne AirCar premiérovo v našom v hlavnom meste.

Z letiska v Janíkovciach pri Nitre trval let Štefanovi Kleinovi asi 25 minút. Na letisku v Bratislave pristál hladko a ako priznal, počas letu sa nevyskytli žiadne problémy. Na prvý pohľad vyzerá ako športové vozidlo a jazdiť s ním možno po cestách, po rozbalení do leteckej verzie však dokáže vzlietnuť a pripomína malé lietadlo, informuje portál slovensko.hnonline.sk.

Lietajúce auto patrí Nitranovi Štefanovi Kleinovi VIDEO
Nový lietajúci AirCar vzniká v malej dielni na letisku v Nitre Janíkovciach a spolu so Štefanom Kleinom (tretí zľava) ho vytvára malý kolektív slovenských nadšencov. Zdroj: Archív Štefan Klein
Zatiaľ najdlhší let ukázal, že AirCar má výborné letové vlastnosti

Štefan Klein absolvoval so svojím AirCar najdlhší let, ktorý meral okolo 75 km. „Bol to najdlhší let, čo sa týka vzdialenosti. Keď sa raz vydáte na dlhú trať je to iný pocit. Letové vlastnosti sú výborné,“ neskrýval Klein, ktorý AirCar aj sám pilotuje, nadšenie. Ten, kto by chcel jeho auto riadiť po zemi aj vo vzduchu potrebuje vlastniť nielen vodičský, ale i pilotný preukaz.

Štefan Klein už v minulosti jedno lietajúce auto zostrojil. Projekt Aeromobilu ale napokon opustil a pustil sa do novej výzvy. AirCar sa podľa vynálezcu od Aeromobilu zásadne líši, a to aj v spôsobe transformácie z vozidla na lietajúci stroj. „Krídlo AirCar sa zasúva do trupu auta, v cestovnej verzii ho tak nie je vidieť,“ skonštatoval Klein, ktorý dodal, že pri jazde po cestách ide o rýchle vozidlo a zaparkovať ho možno aj na bežnom parkovisku.

Na ďalší krok vpred potrebujú investora a takmer 10 miliónov eur

„Prestavenie z cestnej na leteckú verziu trvá dve a pol minúty, okrem rozvinutia krídel sa vysúva i zadná časť stroja. Vzlietnuť môže aj zo zatrávnenej štartovacej plochy,“ dodáva Štefan Klein, ktorého prototyp má za sebou viac ako 40 hodín letových skúšok. Pre ďalší postup pri schvaľovaní potrebuje ale celkovo nalietať 50 hodín. „Neobjavila sa však žiadna chyba,“ skonštatoval spokojne Štefan Klein. Do projektu vložil už viac ako 1,5 milióna eur spoluzakladateľ antivírusovej firmy Eset Anton Zajac, ktorý podľa časopisu Forbes patrí do prvej dvadsiatky najbohatších Slovákov.

Podľa Zajaca je perspektívny trh najmä v Spojených štátoch, kde je okolo 220-tisíc majiteľov lietadiel. AirCar by mal stáť pre konečných zákazníkov pol milióna až 750-tisíc eur. Klein so Zajacom teraz idú hľadať investora, ktorý na ďalší rozvoj AirCar prispeje sumou päť až desať miliónov eur. Druhý prototyp, ktorý by mal vzniknúť v priebehu roka už bude vybavený motorom o výkone 300 koní.

Predpokladané technické údaje AirCar-u:

Výška letu: max. 3 km
Cestovná rýchlosť: 250 km/h
Spotreba 7 l benzínu/100km
Dĺžka vzletu: 350 m
Čas transformácie: do 120 s
Max. dolet 1000 km
Dĺžka vozidla: 5,3 m

Lietajúce auto patrí Nitranovi Štefanovi Kleinovi VIDEO
Lietajúce vozidlo AirCar, s ktorým Štefan Klein dnes pristál na letisku v Bratislave. Zdroj: screenshot HN televízia
YouTube video

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články