18.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Lieky treba skladovať pri správnej teplote, náchylné sú aj na vlhkosť

Počas leta netreba zabúdať na správne skladovanie liekov, pripomínajú lekárnici. Pre zachovanie účinnosti a bezpečnosti liečby je veľmi dôležité, aby lieky boli skladované pri správnej teplote, upozornila Slovenská lekárnická komora (SLeK) na sociálnej sieti. O správnom skladovaní sa odporúča poradiť s lekárnikom pri výbere lieku.

Radí nenechávať žiadne lieky napríklad v aute, na priamom slnku, v priestoroch s vyššou teplotou a vlhkosťou ako kuchyňa či kúpeľňa. Lieky, vyžadujúce skladovanie v chladničke, ako napríklad inzulíny, vakcíny či viaceré detské sirupy treba dopraviť z lekárne domov čo najskôr, ideálne v termotaške. Napríklad čapíky sa podľa lekárnikov topia už pri teplotách nad 30 stupňov Celzia.

SLeK upozornila, že mnohé lieky sú náchylné na vzdušnú vlhkosť. „Preto tablety v lete vyberajte z originálneho obalu až tesne pred použitím a pri rozdelení tablety zvyšok po oddelení riadne zabaľte,“ uviedla komora.

Ozrejmila, že aj lokálne lieky – masti, krémy, roztoky, môžu pri nesprávnom skladovaní už po krátkom čase úplne stratiť svoje technologické vlastnosti. Lieky v tlakových obaloch, ako niektoré inhalátory, môžu zase pri vysokom zahriatí podľa lekárnikov spôsobiť poranenie. Pripomenuli tiež, že mnohé lieky spôsobujú zvýšenie citlivosti na slnečné žiarenie, čo môže poškodiť zdravie pacienta.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x