19.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Lieky proti bolesti a horúčke sú už dostupné, evidujeme výpadky antibiotík

Situácia s dostupnosťou liekov proti bolesti či horúčke na Slovensku je už stabilná. K dispozícii sú aj pediatrické liekové formy s obsahom ibuprofenu a paracetamolu. Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) však naďalej eviduje výpadky niektorých antibiotík či iných liekov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa ústavu Jana Matiašová.

„Situácia s dostupnosťou antibiotík je síce lepšia ako na prelome rokov, resp. začiatku roka 2023, stále však na trhu evidujeme vysoké percento antibiotík s prerušenými dodávkami. Výpadky evidujeme aj pri liekoch určených na psychické a neurologické ochorenia. Taktiež evidujeme opakujúce sa krátkodobé výpadky pri liekoch zo skupiny imunoglobulínov,“ ozrejmila.

ŠÚKL zároveň denne prijíma hlásenia o nedostupnosti liekov naprieč všetkými skupinami. „Nevedieme presné štatistiky pre jednotlivé indikačné skupiny/ochorenia. Vo väčšine prípadov je nedostupnosť spôsobená kapacitnými možnosťami výrobných závodov alebo oneskorením dodávok vstupných surovín či obalových materiálov do výrobných miest,“ dodala hovorkyňa.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x