26.1 C
Nitra
pondelok, 27 mája, 2024

Levice: Počet ľudí hospitalizovaných s ochorením COVID-19 STÚPA

Počet ľudí, ktorí sú s ochorením COVID-19 hospitalizovaní v levickej nemocnici, postupne stúpa. Väčšina pacientov s ťažkým priebehom je podľa zdravotníkov nezaočkovaná. Nemocnica v rámci prevencie aj naďalej poskytuje možnosť vakcinácie aj testovania. „Ako jedna z vybraných nemocníc umožňuje aj liečbu monoklonálnymi látkami pre pacientov v začiatočnom štádiu ochorenia COVID-19,“ pripomenulo vedenie nemocnice.  

V súčasnosti je v levickej nemocnici 21 pacientov s novým koronavírusom na štandardnom kyslíkovom lôžku. Jeden je umiestnený na lôžku s hi-flow a stav štyroch pacientov si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu,“ uviedol námestník riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť Peter Macho. Ako doplnil, nemocnica už začala s liečbou monoklonálnymi protilátkami proti novému koronavírusu. „Dôležité však je, že túto liečbu musí stanoviť obvodný lekár,“ doplnil Macho.

Monoklonálne protilátky sa podávajú v nemocnici formou infúzie do žily. Celý proces trvá maximálne 30 minút. Po podaní liečby je pacient ešte jednu hodinu sledovaný. Následne môže odísť domov. „Pre všetkých, ktorí sa o podanie monoklonálnych látok zaujímajú, je dôležité vedieť, že sa pre túto liečbu nemôžu rozhodnúť sami, liečbu musí predpísať a schváliť praktický lekár, ktorý následne kontaktuje poverenú osobu v nemocnici a so správne vyplnenou žiadankou o liečbu dohodne termín podania lieku,“ dodal Macho.

Levická nemocnica pripomína, že v rámci prevencie podáva aj vakcíny proti ochoreniu COVID-19. „Počet záujemcov o očkovanie každý týždeň rastie. Za minulý týždeň sme podali vakcínu takmer 2750 ľuďom, z toho 20 percent tvorili prvoočkovaní,“ doplnil Macho.
      Zo zamestnancov nemocnice nie je aktuálne pre ochoreniu COVID-19 k dispozícii 22 ľudí, pričom desať z nich je v karanténe.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články