16.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Levice: Nemocnici chýba krv všetkých krvných skupín

Levická nemocnica aktuálne zápasí s nedostatkom krvi všetkých krvných skupín. Prosí preto darcov, aby prišli darovať krv. Na darovanie sa môžu objednať telefonicky každý pracovný deň, pričom odber sa realizuje vždy v utorok počas pracovných dní v čase od 7.00 do 11.00 h, informoval primár hematológie a transfúziológie Nemocnice Agel Levice Jozef Varga.

Nemocnica má svoju databázu darcov, ktorých v prípade potreby kontaktuje. „Dôležité však je budovať si sieť nových ľudí aj z radov prvodarcov. Medzi darcami krvi, ktorí darovali krv na našom oddelení, máme viac takých, ktorí darovali krv už viac ako stokrát. Momentálne máme nedostatok každej krvnej skupiny,“ povedal Varga.

Proces darovania krvi trvá asi hodinu a zahŕňa absolvovanie minifyzikálneho vyšetrenia, poskytnutie kompletnej anamnézy, odber krvi a odpočinok po odbere. Samotné darovanie krvi zvyčajne trvá približne desať minút v závislosti od úrovne hydratácie darcu. Frekvencia darovania krvi je u žien každé štyri mesiace a u mužov každé tri mesiace.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x