20.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Levice: Na urgentnom príjme stúpol počet pacientov s dehydratáciou a úpalom

Až 30-percentný nárast pacientov trpiacich dehydratáciou a úpalom zaznamenávajú v posledných extrémne horúcich dňoch na urgentnom príjme levickej nemocnice. Pacienti prichádzajú podľa primára oddelenia vnútorného lekárstva Maksyma Saienka v stave závažnej dehydratácie a úpalu a vážnejšie prípady končia na lôžkovom oddelení vnútorného lekárstva a jednotke intenzívnej starostlivosti.

Príznaky dehydratácie sa môžu líšiť v závislosti od jej závažnosti. Mierne až stredne závažná dehydratácia môže spôsobiť suchosť v ústach, únavu, závraty a malú alebo žiadnu produkciu moču. Ak sa dehydratácia nezvládne, môže dôjsť k závažnejším problémom, ako je nízky krvný tlak, arytmia, rýchle dýchanie a v extrémnych prípadoch môže dôjsť až k bezvedomiu.

Úpal alebo prehriatie je podľa primára oddelenia vážny stav, ktorý nastáva, keď telo nie je schopné regulovať svoju teplotu a rýchlo stúpa nad normálnu úroveň. Môže spôsobiť príznaky ako nevoľnosť, závraty a bolesti hlavy. Ak sa stav nezvládne, môže viesť k závažnejším problémom vrátane kŕčov, kolapsových stavov, respektíve poruchy vedomia.

Najdôležitejšou prevenciou je dodržiavanie pitného režimu, človek by mal vypiť aspoň dva litre vody denne. V čase najväčšieho slnečného žiarenia je treba zdržiavať sa v tieni, vhodné je ľahké, voľné a svetlé oblečenie, ktoré pomôže udržať telo v chlade. Podceňovať netreba ani nosenie klobúka a slnečných okuliarov. Posledným bodom je ochrana v podobe krémov s UV filtrom aspoň s ochranným faktorom 30. Krém treba nanášať približne každé dve hodiny.

Od začiatku leta ošetrili na urgentnom príjme Nemocnice Agel Levice celkovo 2660 pacientov. Nie všetky stavy boli spojené s dehydratáciou a úpalom. Väčšinu pacientov trápili úrazy a stavy, ktoré si vyžadovali starostlivosť na chirurgii urgentného príjmu.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x